Europoslanci chtějí v rozpočtu EU více flexibility

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Salvatore Vuono

Evropský parlament dnes (13. března) odmítl návrh členských států na podobu příštího víceletého finančního rámce. Europoslancům se nelíbí omezování výdajů a požadují v rámci rozpočtu více pružnosti. Parlament bude nyní jednat s irským předsednictvím. O dlouhodobém rozpočtu by mohlo být jasno v červnu nebo červenci.

Jednání o příštím víceletém finančním rámci Evropské unie se komplikují. Jak řada zasvěcených pozorovatelů očekávala, Evropský parlament dnes návrh členských států na dlouhodobý rozpočet odmítl (EurActiv 1.3.2013). Podpořilo jej pouze 161 europoslanců, zatímco 506 se k němu postavilo negativně.

Členské země přišly se svým kompromisním návrhem po únorovém summitu. Výše rozpočtu by podle nich neměla v příštím sedmiletém období překročit hranici 960 miliard eur. Lídři několika frakcí v Evropském parlamentu vyjádřili svoji nespokojenost s návrhem již krátce po summitu (EurActiv 13.2.2013)

Europoslanci sice samotnou výši rozpočtu přímo nezpochybnili, nelíbí se jim ale, že finanční plán na příštích sedm let omezuje výdaje. Jsou totiž přesvědčeni, že evropské peníze by měly být určeny k investicím, jež podpoří ekonomický růst a zaměstnanost (EurActiv 7.2.2013).

„Cílem není úplně zamítnout tento kompromis, ale neschválit ho v této formě. Evropský parlament je pro víceletý finanční rámec, který směruje k podpoře hospodářského růstu, investic a zaměstnanosti,“ uvedla v tiskové zprávě česká europoslankyně a členka rozpočtového výboru Zuzana Brzobohatá (S&D).

Schválenou rezolucí si europoslanci odhlasovali vyjednávací pozici pro rozhovory se členskými státy. O rozpočtu chtějí nyní jednat s irským předsednictvím v Radě EU. To skončí letos v červnu a do té doby by chtělo mít Irsko o podobě víceletého finančního rámce jasno.

„Očekávám, že se jednání o podobě rozpočtu na léta 2014 až 2020 protáhnou na několik měsíců,“ citovala média českou europoslankyni Zuzanu Roithovou (EPP), která podle svých slov také doufá, že o podobě rozpočtu bude jasno v červnu nebo červenci.  

Pokud se Parlament a Rada nedohodnou, bude pro nadcházející rok platit letošní rozpočet zvýšený s ohledem na inflaci o dvě procenta.

Zákonodárci požadují například vyšší flexibilitu pro finanční plánování. Mezi jednotlivými rozpočtovými kapitolami by tak mělo být možné přesouvat nevyužité finance. Rozpočet by také měl být v polovině programovacího období přezkoumán. V té době již budou Parlament i Evropská komise fungovat v novém složení.

„Evropskému parlamentu se mimo jiné nelíbí hlavně nedostatečná míra flexibility rozpočtu.  Nevíme, čemu budeme čelit za následujících sedm let a silně restriktivní rozpočet jednoduše není dobrou volbou,“ řekla k tématu další česká zástupkyně v Parlamentu Olga Sehnalová (S&D).

Ne všichni čeští europoslanci se ale s většinou svých kolegů shodují. „Nepovažuji to za rozumný krok,“ sdělil médiím Jan Březina (EPP) z výboru pro průmysl, výzkum a energetiku.

„Bez včasného přijetí pravidel rozpočtu na období 2014 až 2020 hrozí, že se zbrzdí rozjezd dotačních programů a stát i jednotlivci mohou přijít o významné sumy,“ vysvětlil.