Europoslanci budou hlasovat o rozdělení Googlu

zdroj: ShutterStock; autor: Oleg Doroshin.

Poslanci v Evropském parlamentu budou ve čtvrtek hlasovat o rozdělení Googlu a dalších firem, které, mimo jiné, vlastní internetové vyhledávače. Právě oddělení vyhledávacích služeb od ostatních by podle některých europoslanců mělo zajistit větší konkurenceschopnost v evropském internetovém průmyslu. Evropská komise však k výsledku hlasování přihlížet nemusí.

Samotný Evropský parlament totiž nemá pravomoc rozdělit firmu. Pokud by ale bylo usnesení přijato, mohlo by to být pro Google nepříjemné.

Za celým návrhem stojí německý křesťanskodemokratický europoslanec Andreas Schwab a jeho kolega, španělský liberál Ramon Tremosa, kteří si od něj slibují zajištění rovných podmínek pro společnosti působící na internetovém trhu v Evropě.

Evropským poslancům vadí zejména dominance americké společnosti, která jí umožňuje prosazovat ve svém vyhledávači vlastní služby na úkor konkurentů. To může ve výsledku řadu spotřebitelů mást, protože se začnou domnívat, že jim vyhledávač nabízí pro ně nejvhodnější zboží, což nemusí být pravda.

Kritici také napadají Google kvůli další řadě důvodů včetně daňové politiky a ochrany dat uživatelů.

Je to gesto

Pokud usnesení ve čtvrtek Evropským parlamentem projde, ocitne se pod tlakem zejména evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Europoslanci budou chtít, aby vůči praktikám Googlu zaujala tvrdší postoj než v minulosti její předchůdce. Bývalý eurokomisař Joaquin Almunia vedl proti americkému internetovému obru vyšetřování čtyři roky, které prozatím nikam nevedlo.

Vestagerová, která je v úřadu necelý měsíc, se k případu Google blíže nevyjádřila a vzala si čas na rozmyšlenou. Evropská komise rozdělení firmy z protisoutěžních důvodů nikdy v historii nenařídila. I kdyby bylo usnesení Evropského parlamentu přijato, Komise se jím nemusí řídit.

„Padají dotazy na naše europoslance, zda skutečně rozdělí Google. Tak především, ptát se europoslanců je záslužné, ale trochu mimo mísu,“ řekl novinářům Jaroslav Poláček, předseda expertní komise TOP 09 pro ICT. „Deklarace Evropského parlamentu je gesto, ale ne návrh zákona, který může navrhnout pouze Komise. I kdyby podobný návrh vznikl, musel by se týkat celého odvětví a ne jen jedné firmy,“ dodal.

Podle europoslanců Schwaba a Tremosy navíc není návrh deklarace namířen výhradně proti Googlu, ale proti všem monopolům. „Rozdělení představuje jen jedno z možných řešení, my jsme navrhli celou řadu dalších včetně ´rotačního mechanismu´ vyhledávání,“ uvedli.

Autor: Marek Vondřích