EU se zřejmě připravuje na mimořádný summit k podpoře hospodářského růstu

Herman Van Rompuy, předseda Evropské rady; zdroj: Evropská komise.

Vrcholné představitele členských států a institucí EU čeká zřejmě další mimořádný summit, jehož hlavním tématem bude nutnost opětovného nastartování hospodářského růstu v evropské sedmadvacítce. Včera (26. března) to prohlásil stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. Setkání by mělo proběhnout do června.

Do začátku léta čekají lídry EU ještě zřejmě dvě vrcholná setkání v Bruselu. Ještě před řádným pravidelným zasedáním Evropské rady, které tradičně probíhá na konci předsednictví (tentokrát dánského), by se totiž mělo stihnout ještě jedno.

Bude mimořádné a neformální a mělo by zaměřit na podporu hospodářského růstu a konkurenceschopnosti v EU. Včera to na konferenci European Business Summit, která již  popáté za sebou do Bruselu svolala přední evropské politiky, vrcholové byznysmeny a v neposlední řadě i renomované odborníky, uvedl stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.

„Sejdeme se opětovně v červnu v rámci Evropské rady, kde přijmeme důležitá rozhodnutí. Zároveň ale nevylučuji, že ještě před tím svolám neformální večeři lídrů, kde bychom zahájili výměnu názorů na to, jak se nejlépe na summit připravit,“ citovala média Van Rompuyho slova.

Opětovnému oživení hospodářského růstu v sedmadvaceti členských zemích EU, které by starý kontinent zase postavilo na nohy, se věnovali přední politici i na bruselském summitu v lednu.

Shodli se na tom, že v nelehkém hospodářském období, kterým si nyní Evropa prochází, je nutné se vedle potírání dluhové krize věnovat právě i podpoře růstu. V žádném případě by se nemělo zapomínat ani na posilování konkurenceschopnosti.

Potřebu pracovat na dokončení vnitřního trhu EU a soustředit se na růstová opatření potvrdil i summit Evropské rady, který se konal v březnu.

Před jeho začátkem obdržel unijní prezident Van Rompuy od skupiny několika zemí dopis, v němž tyto státy včetně České republiky vedené Velkou Británií volaly po odstranění posledních přetrvávajících bariérách na jednotném vnitřním trhu a také po snížení regulatorní zátěže podnikům a to tak, aby mohly vytvářet nová pracovní místa (EurActiv 2.3.2012).

„Musíme si nalít čistého vína. Neexistují žádné kouzelné formule, provádění důležitých strukturálních reforem si vyžádá nějaký čas a až poté se projeví na počtu pracovních míst a růstu,“ řekl také včera Van Rompuy. „Růst je nyní naše priorita,“ dodal.