EU prověřuje stížnosti na spojení Microsoftu a Skypu

IT, počítač

Evropská komise posuzuje sloučení společností Microsoft a Skype. Musí rozhodnout mimo jiné o tom, zda vyhoví požadavkům konkurence, aby byla komunikační služba Skype vyloučena ze startovacího balíčku operačního systému Windows.

Minulý týden zaslala italská společnost Messagenet SpA evropským úřadům dopis, v němž si stěžuje na sloučení firem Microsoft a Skype. Messagenet poskytuje služby pevné linky i VoIP („hlas přes protokol IP“, služba, která umožňuje hlasovou komunikaci prostřednictvím Internetu, pozn. red.) a obává se, že fúze ještě posílí dominantní pozici Skypu na trhu telefonních technologií. 

Messagenet žádá po Komisi, aby nařídila vyjmutí Skypu ze základního vybavení Windows. Zabrání se tím prý ničivému efektu na hospodářskou soutěž. Jednodušší přístup uživatelů Microsoftu ke Skypu by prý totiž ohrozil další poskytovatele telefonních služeb.  

„Zahrnutí Skypu do základní výbavy Windows poškozuje konkurenci a v každém případě by mělo být zakázáno,“ píše se v dopise Messagenetu.

Akvizice Skypu v hodnotě 8,5 miliard amerických dolarů, by byla zatím největší v historii Microsoftu. Tento nákup by mohl umožnit novým telefonům Microsoftu přímo konkurovat chytrým telefonům od firem Google a Apple, které již video hovory umožňují.

Smlouva byla již v červnu schválena americkými protikartelovými orgány. Schválení ze strany EU je jednou z posledních překážek na cestě k dokončení nákupu.  

Krok Messagenetu připomíná akci z roku 2009, kdy provozovatelé internetových prohlížečů úspěšně požadovali vyjmutí prohlížeče Internet Explorer (poskytovaného Microsoftem) ze základního balíčku Windows.

Skype nechce spolupracovat

Messagenet také požaduje, aby Skype umožnil službám ostatních poskytovatelů internetového telefonování spolupracovat s jeho technologiemi.

„Skype a Microsoft by měli mít za povinnost zajistit, aby mohly být hlasové služby a videohovory Skypu propojeny se službami konkurentů. Software ostatních poskytovatelů by tak měl možnost spolupracovat se všudypřítomným softwarem Skypu“ píše se dále v dopise.

Skype totiž neumožňuje konkurenčním službám, aby se propojily s jeho softwarem, a tak zákazníci cizích operátorů nemohou telefonovat klientům Skypu.

Dominantní pozice Skypu na trhu internetových telefonů již nyní odrazuje konkurenci od vývoje nových služeb, zejména kvůli neochotě Skypu ke spolupráci, tvrdí italská společnost.

„Pokud Skype dostane možnost zahrnout do okruhu svých uživatelů ještě obrovské množství zákazníků Microsoftu, bude to pro něj další nespravedlivá výhoda. První důsledkem chystaného sloučení bude posílení rigidity jeho postoje k interoperabilitě. Konkurence tak bude vyloučena z trhu,“ píše Messagenet.  

Další stížnosti na obzoru

Podobný dopis jako Messagenet zaslala Komisi asociace zastupující telekomunikační společnosti a podle zdrojů EurActivu bylo stížností ještě více.

Komise námitky obdržela v rámci konzultačního procesu, který v Bruselu probíhá před samotným rozhodnutím o sloučení obou firem. K tomu by mělo dojít 7. října.

„Jako v případě všech podobných případů studujeme názory třetích stran,“ řekla mluvčí Komise Amelia Torres. Odmítla však uvést další detaily.