EU prošetří fúzi dvou největších světových burz

Bankovní čtvrť ve Frankfurtu nad Mohanem; autor: Thomas Wolf; zdroj: WikimediaCommons.org.

Evropská unie začne brzy prošetřovat nedávno ohlášenou fúzi dvou největších burzovních operátorů na světě – newyorské NYSE Euronext a německé Deutsche Börse, která sídlí ve Frankfurtu. Zákonodárci ve Spojených státech se obávají, že fúze oslabí pozici New Yorku jako světového finančního centra.

Deutsche Börse a NYSE Euronext v polovině února oznámily, že jednání o spojení obou společností se nachází v pokročilém stádiu. Fúzí by vznikl největší operátor trhu s akciemi a deriváty na světě. Skupina by tak získala významnou část rostoucího globálního trhu s deriváty.

Zástupce výkonného ředitele NYSE Euronext Dominique Cerutti věří, že Evropská komise fúzi do konce roku 2011 schválí. Prohlásil to včera před schůzkou s evropským komisařem pro hospodářskou soutěž Joaquínem Almuniou.

Podíl Deutsche Börse ve skupině by činil 60 %, což některé pozorovatel vede k úvahám, že fúze ohrozí dominantní postavení Wall Streetu na světových trzích.

Cerutti novinářům před setkání s eurokomisařem Almuniou sdělil, že Komise se zajímá především o trh s deriváty a clearingové operace. Zástupce šéfa NYSE Euronext je přesvědčen, že fúze dostane brzy zelenou také od americké Komise pro cenné papíry (SEC).

Sama Evropská komise si ale dává na čas – termín, do kdy se hodlá k plánované fúzi vyjádřit nedávno posunula.

Značka NYSE v ohrožení

Dohoda dvou největších světových burz se příliš nezamlouvá některým americkým zákonodárcům, kteří se obávají, že fúze poškodí značku NYSE (New York Stock Exchange).

„New York Stock Exchange je symbolem národní prestiže a její značka touto fúzí nesmí utrpět,“ uvedl americký senátor Charles Schumer. Obě strany se podle něj musí dohodnout na takovém jméně, které americkou burzu nepoškodí.

Operátoři cenných papírů chtějí vydělat také na rozšiřování regulace na trh s deriváty. Ve světě (a Evropa není výjimkou) sílí tlak na to, aby se OTC trhy, na nichž se deriváty převážně obchodují, musely řídit stejnými pravidly jako akciové trhy.

Evropská komise v září 2010 zveřejnila návrh nařízení o infrastrukturách evropských trhů, jejímž prostřednictvím hodlá upevnit trh s OTC deriváty, jehož hodnota se v současné době odhaduje na 600 bilionů dolarů.

„Všechny standardizované smlouvy o OTC derivátech by nejpozději do konce roku 2012 měly být obchodovány na burzách nebo případně elektronických obchodních platformách a zúčtovány prostřednictvím ústředních protistran,“ píše se v textu návrhu.

Podle analytiků by fúze aktivity NYSE na tomto trhu posílila. Newyorská burza na těchto trzích zaostává za levnějšími elektronickými obchodovacími platformami známými jako Vícestranné obchodní systémy (VOS).