EU chce lépe bojovat proti podvodům s penězi daňových poplatníků

zdroj: Evropská komise.

EU chce v nelehké ekonomické situaci lépe a efektivněji chránit prostředky evropských daňových poplatníků, které jim každoročně působí ztráty ve výši přibližně 500 milionu eur. Pomoct jí k tomu má vytvoření Úřadu evropského veřejného žalobce, který se má postarat o úspěšnější stíhání podvodů s penězi unijního rozpočtu.

„Evropská komise plní tímto návrhem slib uplatňovat politiku nulové tolerance vůči podvodům s finančními prostředky EU. Když jde o peníze daňových poplatníků, počítá se každé euro, obzvlášť za dnešní hospodářské situace,“ komentovala včerejší (17. července) zveřejnění návrhu na zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce komisařka EU pro spravedlnost Viviane Redingová

Podle informací, které má od členských států k dispozici Evropská komise, způsobí podvody s penězi evropských daňových poplatníků každoročně ztráty ve výši přibližně 500 milionů eur. Evropský veřejný žalobce má proto přispět k tomu, že se zlepší vyšetřování a stíhání trestných činů, které poškozují rozpočet EU. Úřad má být nezávislou institucí podléhající demokratického dohledu, slibuje Komise. 

„Pachatelé, kteří využívají právních mezer k získání peněz daňových poplatníků, nesmí mít beztrestnost jen proto, že nemáme správné nástroje k tomu, abychom je předali spravedlnosti,“ uvedla také komisařka Redingová.  

Jak se lze totiž dočíst ve statistikách Evropské komise, úroveň ochrany a prosazování práva v oblasti boje proti podvodům v EU, není v jednotlivých členských státech EU stejná. Liší se i počet úspěšné stíhaných osob, které se dopustily trestného činu proti rozpočtu EU, či počet odsouzených. 

Vznik nového úřadu byl měl tomuto zabránit. „Úřad evropského veřejného žalobce zajistí, že ochraně rozpočtu EU bude udělena skutečná priorita v celé Evropě. Překlene mezeru mezi trestněprávními systémy členských států, jejichž působnost končí na hranici státu, a subjekty Unie, které nemohou vyšetřovat trestné činy,“ řekl novinářům evropský komisař pro boji proti podvodům Algirdas Šemeta.  

Se zřízením Úřadu evropského veřejného žalobce počítá již Lisabonská smlouva, která byla přijata v roce 2009. K závazku se v září loňského roku v projevu o stavu Unie přihlásil i předseda Evropské komise José Manuel Barroso a podporu si úřad vysloužil i u ministrů spravedlnosti Francie a Německa. Zveřejnění návrhu nařízení je tak logickým krokem. 

Aby návrh vstoupil v lednu 2015 v platnost, musí jej se souhlasem Evropského parlamentu jednomyslně schválit členské státy. Pokud Rada jednomyslnou shodu nenalezne, může se k návrhu přihlásit alespoň 9 států – v rámci tzv. posílené spolupráce.