EU chce integrovat platby přes karty, internet a mobily

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: worradmu.

Evropská komise věří, že si evropský platební trh zaslouží lepší propojení. Existence sedmadvaceti národních systémů pro uskutečňování plateb po internetu, po mobilu nebo prostřednictvím platebních karet podle Bruselu brzdí hospodářskou soutěž.

Komisař pro vnitřní trh Michel Barnier a komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia tento týden zahájili veřejnou konzultaci, do které mohou zasáhnout všichni, kterých se chystané kroky Bruselu mohou jakkoli dotknout. Cílem materiálu, který počítá s lepším propojením platebních systémů v rámci Evropské unie, je posílit hospodářskou soutěž, zlepšit bezpečnost plateb uskutečňovaných elektronickou cestou a umožnit rozvoj nových inovativních řešení pro realizaci plateb.

Ze statistik Evropské centrální banky (ECB) vyplývá, že v roce 2009 se v eurozóně uskutečnilo téměř 58 miliard retailových plateb. Navzdory této skutečnosti platební systémy nejsou integrované, takže například debetními kartami vydanými v jedné zemi nelze platit v zemi jiné.

S nárůstem elektronického obchodování vzniká nyní podobná situace také na internetu a u tzv. m-plateb (plateb uskutečňovaných přes mobilní telefony). Virtuálními peněženkami, jakými jsou například PayPal nebo PaySec, jejichž prostřednictvím spotřebitelé nakupují přes internet, nelze zaplatit v každém internetovém obchodě a na účet mnohých elektronických peněženek nelze převést peníze od všech poskytovatelů platebních karet.

Dalším z cílů, které si iniciativa Evropské komise klade, je zlepšit podmínky pro nové hráče, kteří se chystají vstoupit na trh.

Jak vyplývá z konzultačního dokumentu, v roce 2009 se přes internet prodalo zboží za 141 milionů eur. Toto číslo podle předpovědí Komise dále poroste a v roce 2014 by měl objem obchodů dosahovat 190 milionů eur.

Boj o trh

„Hlavní hráči na trhu – mobilní operátoři, poskytovatelé platebních služeb, výrobci mobilních telefonů – se zatím nedohodli na funkčním obchodním modelu, který by umožnil interoperabilní platební řešení,“ postěžovala si v materiálu Evropská komise.

Jednání mezi mobilními operátory, tradičními poskytovateli platebních služeb (tj. bankami) a „elektronickými hráči“, jak Komise nazývá společnosti jako je Google, Apple nebo RIM (výrobce Blackberry), jsou podle Bruselu na mrtvém bodě a mobilní operátoři se ze všech sil snaží udržet nový byznys pod kontrolou (nebo mít přinejmenším odpovědnost za jeho bezpečnost).

Ovšem právě díky tomu, jak se firmy nový trh snaží ovládnout, vznikají odlišné platformy a roste fragmentace trhu, konstatuje Komise.

Bruselská exekutiva takto se zájmem sledovala bitvu, která se odehrávala mezi Googlem a Visou, které obě chtěly začít nabízet své digitální peněženky. Bitva o ovládnutí vznikajícího trhu mobilních plateb v květnu 2011 ale nabrala na obrátkách poté, co Google ve spolupráci s konkurenční MasterCard spustil aplikaci eWallet pro smartphony.

Dalším tématem, na které Komise v konzultačním materiálu upozorňuje, je bezpečnost virtuálních internetových a mobilních peněženek. Podle Evropské komise je nutné, aby veškeré citlivé informace o zákaznících v rámci platebních systémů neopustily zabezpečené zóny.

Konzultace poběží až do 11. dubna. Materiál má být mimo jiné i doplňkem k plánu na dokončení jednotné oblasti pro platby v eurech (SEPA), která má nahradit stávajících 32 oddělených platebních systémů systémem jediným a zrychlit tak přeshraniční bezhotovostní platby.