EU bude v Pittsburgu tlačit na zastropování odměn manažerů

Vrcholní představitelé EU se na včerejší mimořádné schůzce v Bruselu shodli na společné pozici pro vyjednávání na summitu G20, který se příští týden koná v Pittsburghu a na němž světoví lídři budou hledat odpověď na otázky jako je koordinace ústupu od protikrizových opatření v době, kdy krize odezní, nebo změna systému vyplácení odměn manažerům bank.

Souvislosti:

Skupina nejvýznamnějších ekonomik světa G20 se od loňského podzimu, kdy se finanční krize naplno přelila ze Spojených států také do dalších zemí světa, snaží nalézt cestu, jak změnit stávající globální finanční architekturu tak, aby se do budoucna předešlo vzniku podobných krizí. Zatím poslední schůzka lídrů G20 se konala v dubnu v Londýně (EurActiv 3.4.2009).

Vlády po celém světě přijaly řadu fiskálních protikrizových opatření, které se pohybují v řádu bilionů eur. Zároveň s tím se ovšem rozbíhá diskuse o tom, kdy a za jakých podmínek by se vlády měly vrátit k normálnímu hospodaření a od mimořádných opatření ustoupit.

Pokud by vlády své ekonomiky přestaly podporovat příliš brzy, hrozí, že se začnou znovu propadat. Budou-li ovšem s jejich odstraněním otálet příliš dlouho, vyvolá to v ekonomikách inflační tlaky. Země G20 by takovým scénářům rády předešly a na nadcházejícím summitu se proto hodlají zabývat koordinací postupu pro dobu, kdy bude jasné, že fiskální stimuly už nejsou zapotřebí.

Témata:

Koordinace ústupové strategie

Evropská unie se chce na společné ústupové strategii dohodnout už nyní, píše se v závěrech včerejšího jednání vrcholných představitelů EU. K uplatnění této strategie ale na druhou stranu nesmí dojít dříve, než bude „zajištěno oživení“.

Švédský premiér a nynější předseda Evropské rady Fredrik Reinfeldt dal v průběhu včerejšího jednání jasně najevo, že taková chvíle ještě nenastala. „Vyhlídky jsou nejisté a rizika přetrvávají,“ řekl a dodal, že navzdory známkám oživení a stabilizace nejvyspělejší země světa G7 počítají pro rok 2010 s deficity v rozsahu 10% HDP.

Podle Reinfeldta je ovšem třeba mít ústupovou strategii připravenou už nyní. Koordinace společného postupu bude také hlavním tématem nadcházející schůzky zemí G20, vysvětlil švédský premiér.

Bublina manažerských odměn splaskne

Druhým klíčovým tématem summitu nejvýznamnějších ekonomik světa má být regulace nadměrných odměn manažerů bank, do kterých vlády v krizi nalily miliardy dolarů. „Bublina manažerských odměn dnes večer splaskne,“ oznámil Reinfeldt v úvodu včerejšího mimořádného summitu Evropské unie. Na adresu bank, které k velké nespokojenosti daňových poplatníků, z jejichž peněz státy financovaly záchranu potápějících se finančních institucí, vyplácely svým manažerům vysoké odměny, předseda Evropské rady prohlásil: „Už toho bylo dost!“.

Zároveň podpořil návrh na zastropování manažerských odměn, které prosazuje francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Takový návrh se ale nelíbí Spojeným státům. „Víme, že Spojené státy jsou proti, ale myslím si, že by takové opatření bylo přiměřené,“ uvedl Reinfeldt.

Závěry včerejšího jednání, které představují pozici EU před jednáním v Pittsburghu každopádně o uvalení stropů na odměny manažerů nehovoří. Namísto toho země G20 vyzývají, aby prozkoumaly způsob jak omezit variabilní složku odměn vzhledem k celkovému ohodnocení manažerů nebo vzhledem k hospodářským výsledkům banky.

Reinfeldt na tiskové konferenci, která se konala na závěr jednání prohlásil, že „banky, které daňovým poplatníkům dluží jejich peníze, by do budoucna neměly mít možnost využívat dobrých výsledků a předstírat, že krize byla jenom nepodstatná epizoda“.

Se švédským ministerským předsedou si notoval i britský premiér Gordon Brown nebo francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ten po skončení jednání prohlásil, že Unie požaduje „přesné závazky“. „Chceme skandál s odměnami uzavřít,“ dodal. Sarkozy je přesvědčen, že i americký prezident Barack Obama „si upřímně přeje, aby se ve finančním sektoru situace okolo manažerských odměn a systémového rizika změnila. (Obama) chápe, že Evropa požaduje přesné závazky“. Přiznal ovšem, že jeho návrh na zastropování manažerských odměn představuje pro Američany stále problém.

Vrcholní představitelé států a vlád se dále shodli na tom, že je třeba vyplácení variabilní složky manažerských odměn rozložit do „přiměřeně dlouhého“ období a bude je možné zrušit ve chvíli, kdy se výsledky bank začnou zhoršovat.

Reinfeldt zdůraznil, že pokud Evropská unie bude schopná mluvit jedním hlasem, bude to na globální scéně znamenat hodně. „Nemůžeme podceňovat fakt, že s 500 miliony obyvatel a 22% podílem na celkovém světovém HDP je EU ve celosvětovém měřítku ekonomikou…číslo jedna,“ uzavřel švédský premiér.