Estonský ombudsman zpochybňuje ústavnost trvalého záchranného fondu eurozóny

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Stuart Miles.

Estonský veřejný ochránce práv Indrek Teder se včera (13. března) obrátil na ústavní soud Estonska a požádal jej, aby posoudil, zda je trvalý záchranný fond eurozóny (ESM) v souladu s ústavou země. Tederovi se nelíbí, aby v případě naléhavé situace členské státy rozhodovaly kvalifikovanou většinou a nikoliv jednomyslně. Podle něj to ohrožuje parlamentní demokracii.

Estonský ústavní soud bude posuzovat, zda trvalý záchranný fond eurozóny (ESM), jehož úvěrová kapacita by měla dosáhnout 500 miliard eur, neodporuje ústavě země. Stížnost na ESM totiž k soudu podal estonský ombudsman Indrek Teder, kterého znepokojuje způsob rozhodování uvnitř celého mechanismu.  

Lídři evropských států a institucí se totiž na prosincovém summitu Evropské rady shodli na tom, že v případě výjimečných událostí, jako je třeba vážné ohrožení společné měny eura, by nemuseli hlasovat na základě jednomyslnosti, ale mohli by použít kvalifikovanou většinu (85 %). 

Smlouva o ESM byla zástupci 17členné eurozóny podepsána 2. února, čímž byl odstartován ratifikační proces, který by měl skončit tak, aby fond začal fungovat již v červenci letošního roku. 

Jak uvedl estonský ombudsman, proti samotné podstatě fondu, kterou je pomáhat zemím s eurem v nesnázích, námitky nemá, protože pomoc může potřebovat i Estonsko. Vadí mu ale způsob nekonsensuálního nouzového rozhodování. 

„V podstatě tento druh zrychlené procedury pro poskytování pomoci zemím by mohl vyústit až v situaci, kdy by Estonsko muselo na záchranu nějaké země přispět, ale už by nemohlo ovlivnit podmínky, za jakých by byla tato finanční pomoc poskytnuta,“ uvedl Teder ve svém stanovisku. Zároveň zdůraznil, že k takovým otázkám by se musel vyjádřit estonský parlament. 

„Estonská veřejnost musí mít právo rozhodnout o využití zdrojů fondu. Vynechání estonského parlamentu by mohlo vést ke zpochybnění legitimity estonské účasti v ESM,“ dodal. 

Estonský příspěvek do ESM tvoří 150 milionů eur a dalších 1,3 miliardy eur v zárukách (8,5 % HDP země).