Estonsko posouvá datum zavedení eura

Estonská vláda oznámila, že datum vstupu do eurozóny posouvá na leden 2008. Důvodem je vysoká míra inflace.

Estonská vláda se rozhodla odložit datum vstupu do eurozóny o rok, tj. k 1. lednu 2008. Jako hlavní důvod uvádí vysokou míru inflace. Estonská národní banka (Eesti Pank) 26. dubna zveřejnila své nové odhady růstu inflace pro rok 2006, které z původních 3.2% opravila na 4.4%. Strop stanovený Paktem stability a růstu je 3%. Podle estonských představitelů bude země plnit podmínky pro přistoupení k euru v druhé polovině roku 2007, což by umožnilo přijmout společnou měnu k 1. lednu 2008. Estonská vláda bude muset upravit svůj Národní plán pro přijetí eura.

S vyšší mírou inflace než povolují pravidla bojuje momentálně i Litva. Litevští představitelé ale chtějí na příští Evropské radě v červnu jednat o hodnocení stavu připravenosti země na vstup do eurozóny. „Jsem přesvědčeni, že dosahujeme potřebné úrovně co se týče všech kritérií,“ uvedl litevský premiér Algirdas Brazauskas. Litva plánuje přijmout společnou měnu v roce 2007.

Podle pravidel musí být úroveň inflace země vstupující do eurozóny v limitu 1.5% od průměru hodnot inflace tří zemí eurozóny s nejnižší mírou inflace. Všechny podmínky ke vstupu do eurozóny momentálně splňuje pouze Slovinsko.