EPP se v Marseille připravovala na summit EU

zdroj: Rada EU.

Výroční kongres Evropské lidové strany (EPP) ve francouzském Marseille, kterého se účastní i francouzský prezident Sarkozy, německá kancléřka Merkel nebo předseda Evropské komise Barroso či předseda Evropského Parlamentu Buzek, by mohl být podle některých komentátorů předobrazem vrcholného zasedání Evropské rady, které začíná již za několik hodin neformální slavnostní večeří.

Letošní výroční kongres největší evropské politické strany, která sdružuje především pravicově orientované konzervativní, liberálně-konzervativní a křesťansko-demokratické strany, je svým způsobem unikát. V současné době totiž platí, že 16 lídrů z 27 evropských zemí, které jsou členy EU, pochází právě z těchto politických stran, a to včetně tahounů EU Francie a Německa.

Kongresu se tak kromě francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a německé kancléřky Angely Merkel účastní i polský premiér Donald Tusk, maďarský premiér Viktor Orbán, švédský ministerský předseda Fredrik Reinfeldt nebo čerstvě zvolený předseda španělské vlády Mariano Rajoy. Spolu s nimi tu diskutují i zástupci unijních institucí – předseda Evropské komise José Manuel Barroso nebo předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

Výsledný dokument, který politici na svém setkání, jež ve francouzském Marseille končí dnes odpoledne, přijali, by tak mohl být předobrazem toho, co vzejde ze summitu EU, jež v Bruselu odstartuje již za několik hodin. Schválená rezoluce totiž do určité míry obsahuje to, co již v předešlých dnech představilo duo Sarkozy-Merkel.

„Evropská lidová strana (EPP) se staví za přísnější dohled nad národními rozpočty a užší hospodářskou spolupráci v EU. Implementace posíleného Paktu stability a růstu by měla zahrnovat automatické sankce za jeho porušení a přísnější mechanismus pro nezávislý dohled nad makroekonomickou nerovnováhou,“ píše se v rezoluci, která se věnuje řešení současné hospodářské krize v Evropě.

Kongres EPP také podpořil daň z finančních transakcí (FTT), kterou navrhla Evropská komise (EurActiv 27.9.2011).

Lídři evropských středopravicových stran se rovněž shodli na tom, že je nutné, aby jednání o případné změně základních smluv EU, neprobíhali za zavřenými dveřmi.

„Je důležité, abychom společně přijímali rozhodnutí,“ nechal se slyšet Angelino Alfano z italské politické strany Lid svobody, k níž se hlásí i bývalý premiér Itálie Silvio Berlusconi.   

Členy EPP jsou i české politické strany Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová (KDU-ČSL) a TOP 09.