Něměcko žádá růst, penězi ale plýtvat nechce

Angela Merkel, německá kancléřka; zdroj: Rada EU.

Vláda německé kancléřky Angely Merkel připravila plán pro podporu ekonomického růstu v Evropě. Nepočítá však s přímými investicemi do hospodářství. Vyzývá především k přijetí důležitých reforem a lepšímu využívání evropských prostředků. Kancléřku nyní čekají vyjednávání s levicovou opozicí, kterou by mohl nově přijatý dokument přesvědčit k podpoře fiskálního paktu EU.

„Fiskální disciplína a ekonomický růst jsou dvě strany jedné mince,“ říká dokument, který včera schválila vláda německé kancléřky Angely Merkel.

Jedná se o plán na podporu hospodářského růstu v Evropě prostřednictvím strukturálních reforem a efektivnějšího využívání evropských fondů. Pro oživení ekonomiky však nepočítá s přímým investováním financí.

Heslo hospodářského růstu se podle pozorovatelů objevuje v posledních týdnech ve slovníku německé kancléřky častěji než doposud. Oživení ekonomiky je nyní totiž vedle fiskální disciplíny hlavním tématem boje proti současné krizi (viz např. EurActiv 19.4.2012EurActiv 7.5.2012 nebo EurActiv 10.5.2012).

Žádné zadlužování

Německo však dosud podporovalo pouze „jednu ze stran mince“, a to přísné fiskální úspory. Podle odborníků přichází Merkel s iniciativou na obnovu hospodářského růstu proto, aby na oplátku získala hlasy levicové opozice právě při ratifikaci fiskální smlouvy, kterou evropští lídři podepsali v březnu (EurActiv 20.3.2012). Vláda by chtěla fiskální pakt schválit ještě během června.

„Zkušenost ukazuje, že udržitelného růstu nemůžeme dosáhnout zvyšováním státního zadlužení ani neuváženou měnovou politikou,“ píše se v osmistránkovém vládním dokumentu, který zdůrazňuje význam ekonomických reforem. Ostatním evropským partnerům by jej mělo Německo představit během zasedání Evropské rady na konci měsíce.

Konkrétně návrh počítá s navýšením kapitálu Evropské investiční banky o 10 miliard eur. Evropa by podle Německa měla také vytvářet příznivější podmínky pro podnikatele, reformovat své pracovní trhy a zrychlit privatizaci státních podniků. Členské státy by měly také co nejvíce využívat výhod jednotného trhu například v oblasti energetické infrastruktury nebo online obchodování. Navíc by se mělo zefektivnit čerpání peněz z fondů EU.

Jednání s opozicí

Představitelé německé opozice, tedy především sociální demokraté a zelení, však pravděpodobně budou mít k dokumentu výhrady. Požadují totiž například vytvoření programu na boj s nezaměstnaností v zemích jižní Evropy. Ten by ovšem vyžadoval přímé investice do ekonomiky.

Opozice také navrhuje sdílení části dluhů států zemí eurozóny, které by pomohlo především nejvíce zadluženým zemím, jako je Řecko, Portugalsko, Itálie nebo Španělsko. Takový návrh však Merkel odmítá.   

Vláda i opozice se však shodnou alespoň v otázce daně z finančních transakcí, jejíž zavedení chce Německo podporovat i přes odpor Velké Británie (EurActiv 27.12.2011).

Zástupci vládní koalice a opozice se setkali minulý týden a dohodli se na vytvoření dvou pracovních skupin, které budou diskutovat především o tématech ekonomického růstu a daně z finančních transakcí. Jejich příští setkání by se mělo konat ve středu příštího týdne.