Ecofin: Schäuble nechce přímý dohled ECB, Kalousek žádá novou deklaraci

zdroj: Rada EU

Ministři financí Evropské unie se včera sešli, aby pokročili v projednávání podoby plánovaného jednotného dohledu nad bankami eurozóny. Že nebude dohoda jednoduchá, ukázal střet mezi německým a francouzským ministrem týkající se role Evropské centrální banky v tomto systému. Přijetím specifické deklarace, která by posílila práva národních regulátorů, podmínila svou podporu také Česká republika.

Včerejší (4. prosince) Rada ministrů financí a hospodářství (Ecofin) skončila nezdarem. Ministři se neshodli na podobě jednotného bankovního dohledu, který by měl být základem plánované bankovní unie (EurActiv 13.9.2012). Ten by se měl stát jedním z hlavních témat blížícího se zasedání Evropské rady, které se uskuteční už příští týden (13.–14. prosince).

Podle Vasose Siarlise, ministra financí Kypru, který v tomto půlroce předsedá Radě Evropské unie, se tak ministři znovu setkají na mimořádné Radě 12. prosince.

Z České republiky zatím směrem k bankovní unii zaznívá především kritika (EurActiv 1.11.2012). Politici se především obávají o české dceřiné banky, jejichž naprostá většina je v držení finančních ústavů sídlících v zemích eurozóny, pro které by měl bankovní dohled od příštího roku platit.

Z tohoto důvodu přednesl na včerejší Radě ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) požadavek, podle kterého Česká republika požaduje specifickou deklaraci, bez které bankovní unii nepodpoří. Díky té by země neplatící eurem měly rozhodující slovo, pokud by některá z dceřiných společností měla být změněna na pobočku.

V českém případě by touto národní autoritou byla Česká národní banka (ČNB). Ta v současné době může za určitých podmínek zabránit výměně aktivit mezi mateřskou a dceřinou bankou. Jak Kalousek zdůraznil, v případě jednotného bankovního dohledu by to bylo komplikovanější. Právě v případě převedení dceřiné společnosti na pobočku by převzal kontrolu regulátor mateřské banky.

Podle Kalouska Českou republiku v tomto návrhu podporuje Maďarsko a Bulharsko. Proti se naopak postavila rakouská ministryně Maria Fekterová.

Německo se obává zásadní role ECB

Podle dosavadních plánů by dohledem nad finančními ústavy zemí eurozóny měla být pověřena Evropská centrální banka (ECB), která by sice sledováním pověřila národní regulátory, ale mohla by kdykoliv zasáhnout. S takto zásadní rolí však nesouhlasí německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

„Bylo by velmi obtížné získat souhlas od německého parlamentu, pokud by se měl dohled týkat bezvýhradně všech německých bank. Nikdo nevěří, že by jakákoli evropská instituce byla schopna dohledu nad šesti tisíci bankami,“ řekl německý ministr na včerejší Radě.

„Právo konečného rozhodnutí nelze ponechat na Evropské centrální bance. Znovu a znovu jasně říkáme, že čínská zeď mezi bankovním dohledem a měnovou politikou je absolutní nezbytností,“ dodal Schäuble.

Německý ministr se tak dostal do sporu se svým francouzským protějškem Pierrem Moscovicim, který zvolnění původního návrhu razantně odmítl.