ECB podpoří ekonomiku: nečekaně srazila sazby a nakoupí cenné papíry

zdroj: CreativeCommons.org; autor: Vasenka

Evropská centrální banka nastartovala kroky, které mají podpořit slábnoucí ekonomiku eurozóny a zabránit jejímu sklouznutí do deflace. Nejdřív nečekaně snížila svou základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum 0,05 procenta z dosavadních 0,15 procenta a poté oznámila, že začne nakupovat zajištěné cenné papíry (ASB) a dluhopisy od komerčních bank.

Další snížení sazeb finanční trhy už nečekaly, protože šéf ECB Mario Draghi po červnovém posunutí základní sazby na nové minimum a přesunu depozitní sazby do záporného pásma řekl, že v sazbách „jsme z praktických hledisek na dolní hranici“.

ECB přesto dnes kromě základní sazby navíc srazila právě i depozitní sazbu, za niž si u ní krátkodobě ukládají peníze komerční banky, hlouběji do záporného pásma, tedy na minus 0,2 procenta z minus 0,1 procenta. Rovněž snížila krajní zápůjční sazbu, za niž si od ní komerční banky půjčují nouzové úvěry, na 0,3 procenta.

Meziroční míra inflace v eurozóně v srpnu klesla na nové pětileté minimum 0,3 procenta. Je tak už hluboko pod cílovou úrovní dvou procent i pod úrovní jednoho procenta, kterou ECB označuje za nebezpečnou zónu. Ekonomický růst v zemích eurozóny se navíc v druhém čtvrtletí zastavil vlivem poklesu německé ekonomiky a pokračující stagnace ve Francii.

Kurz eura v reakci na překvapivý krok ECB vůči dolaru spadl o jedno procenta na 1,3014 USD, což bylo jeho minimum za 14 měsíců. Západoevropské akcie výrazně posílily a rostly i ceny dluhopisů zemí eura. Výnosy bondů klesaly na nová rekordní minima a hlouběji do záporné oblasti se dostaly výnosy krátkodobých obligací Německa, Belgie, Nizozemska, Finska, Francie a Rakouska.

Celý článek naleznete na webu E15.cz.