ECB na cestě k bankovní unii posiluje pravomoci

zdroj: CreativeCommons.org; autor: Vasenka

Dneškem počínaje začíná Evropa psát první kapitolu bankovní unie, která má propříště předejít kontinentálním finančním krizím. Evropská centrální banka totiž posiluje své pravomoci a prostřednictvím Jednotného mechanismu dohledu (SSM) oficiálně přebírá dohled nad 120 nejdůležitějšími bankami eurozóny, které dohromady spravují 80 procent majetku finančních institucí v zemích platících eurem.

Cílem SSM má být lépe předvídat a rychle řešit krizové situace v bankovní sféře eurozóny. Šéfkou úřadu je Danielle Nouyouvá. „Jednotný dohled nad bankami v eurozóně bude přísný, spravedlivý, nezávislý a poběží na denní bázi,“ uvedla toto pondělí na půdě Evropského parlamentu. Pravou rukou Noyouvé bude v úřadu Sabine Lautenschlagerová, členka řídícího výboru ECB.

„SSM má zvýšit a posílit finanční stabilitu a má rovněž zajistit rovnost podmínek dohledu nad bankami,“ uvádí Lautenschlagerová v tiskové zprávě ECB. Dalších 3500 bank eurozóny s menším strategickým systémovým význam zůstanou i nadále pod dohledem národních regulátorů, v případě problémových situací však kterákoli z těchto bank může nově skončit pod kontrolou ECB.

Pilíř bankovní unie

ECB přebírá kontrolu nad bankami v eurozóně krátce po skončení zátěžových testů, které prokázaly kapitálové mezery bezmála u pětiny největších regionálních finančních skupin. Celkově tak bankám v eurozóně chybělo v závěru loňského roku bezmála 25 miliard eur.

Celý komentář najdete na webu E15.cz.