Draghi by mohl ještě letos uvolnit měnovou politiku k podpoře eurozóny

Mario Draghi, zdroj: ECB.

Šéf Evropské centrální banky připravuje finanční trhy na další uvolnění měnové politiky. Může k němu dojít ještě letos. Okamžité stimuly ekonomiky podle guvernéra Maria Draghiho někteří z vysokých úředníků Evropské centrální banky.

První muž měnové politiky eurozóny ve čtvrtek naznačil podstatně širší podporu kontinentální ekonomice, počínaje rozšířením programu kvantitativního uvolňování a konče přísnější penalizací bank za parkování volných peněz ve frankfurtských sejfech ECB. Podle pozorovatelů Draghi připravil finanční trhy na další uvolnění politiky, k němuž by mohlo dojít ještě letos. Odstartoval tím masivní pohyby akcií i eura.

„V prosinci znovu zrevidujeme nasazené stimuly, ECB je otevřena široké škále nástrojů a v případě potřeby je připravena jednat,“ uvedl Draghi na tiskové konferenci ECB.

Bankéři podle něho zvažovali například další snížení úroků z bankovních vkladů, takzvaná depozitní sazba je přitom už nyní v záporu. Ve hře je rovněž úprava programu nákupu dluhopisů, které banka v současnosti kupuje v objemu 60 miliard eur měsíčně.

Obavy z dalšího vývoje

„Ačkoli žádné konkrétní rozhodnutí nepadlo, bylo patrné, že ECB má obavy ohledně dalšího vývoje v eurozóně,“ říká hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „Trh zaskočila zpráva, že někteří členové ECB uvažovali o rozšíření nákupu dluhopisů nebo dokonce o snížení depozitní sazby už na včerejším zasedání. A to přesto, že Dánsku záporné sazby výraznou změnu v růstu či inflaci nepřinesly,“ dodává hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Celý článek najdete na webu E15.cz.

Autor: Jaroslav Bukovský