Dohoda s Gruzií otevírá Rusku dveře do WTO

Michail Saakašvili, zdroj: Evropská komise.

Po osmnácti letech snahy o vstup do Světové obchodní organizace (WTO) se Rusko dočkalo a v polovině prosince by se konečně mohlo stát jejím členem. Před víkendem totiž padla poslední překážka, když Gruzie stáhla své veto a přestala bránit velkému sousedovi, aby se k WTO připojil.

Rusko je připraveno přistoupit ke kompromisnímu řešení, které umožní naplnit jeho dlouholetou snahu a vstoupit do WTO, řekl ruský prezident Dmitrij Medveděv novinářům během summitu G20, který se konal 3. a 4. listopadu ve francouzském Cannes (EurActiv 3.11.2011).

Neuvedl sice další detaily, řekl však, že Rusko je připraveno přijmout některé části kompromisního plánu, na jehož vypracování se podílelo Švýcarsko.

Švýcarsko již v minulosti působilo jako prostředník při vyjednávání Ruska s Gruzií o vstupu do WTO, ale v roce 2008 se po krátké válce mezi vyjednávajícími stranami z rozhovorů stáhlo.

Zdrojem napětí mezi Gruzií a Ruskem jsou již od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 sporná území Abcházie a Jižní Osetie.

Minulý týden ve středu se oběma zemím podařilo dosáhnout dohody o monitorování nákladní dopravy na hranicích Abcházie a Jižní Osetie. Odstranily tak poslední překážku na ruské cestě do WTO.

Zástupce gruzínského ministra zahraničí Sergi Kapanadze řekl tiskové agentuře Interfax: „Konečné rozhodnutí by mělo přijít 10. listopadu.“

Na toto datum je stanoveno setkání pracovní skupiny WTO. Ta by měla vytvořit závěrečný dokument, který budou schvalovat ministři obchodu členských zemí WTO. Jejich zasedání proběhne 15. prosince v Ženevě.

Dohoda je pro Gruzii výhodná

Webový portál Občanská Gruzie (Civil Georgia) citoval gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho, který prý minulý týden prohlásil, že dohoda o vstupu Ruska do WTO je diplomatickým vítězstvím. Znamená totiž, že poprvé od začátku devadesátých let, kdy Gruzie ztratila kontrolu nad Abcházií a Jižní Osetií, bude mít Tbilisi možnost přístupu k informacím o pohybu zboží v těchto příhraničních oblastech.  

V souladu s dohodou bude obchod na třech hraničních přechodech kontrolovat soukromá společnost najatá Švýcarskem. Jde o dva hraniční přechody v Abcházii a Jižní Osetii, třetí se nachází na území hranic mezi Ruskem a Gruzií, o  které se spory nevedou.

Podle Saakašviliho to bude poprvé po 20 letech, kdy gruzínská vláda dostane informace o nákladech směřujících do Abcházie a Jižní Osetie.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso dohodu o ruském vstupu do WTO přivítal. „Rusko je třetím největším obchodním partnerem Evropské unie a velmi důležitým trhem pro evropské vývozce a investory. Přistoupení Ruska k WTO přinese v obchodních vztazích skutečný posun.“

Barroso ocenil „flexibilitu Gruzie i Ruska během vyjednávání kompromisu“. Vyzval také oba státy, aby co nejdříve překonaly poslední překážky technického rázu, aby mohl být kompromis formálně uzavřen. 

Barroso také pochválil Švýcarsko, které během prostředkování mezi oběma státy „odvedlo těžkou práci a předvedlo vytrvalost a kreativitu“.