Státy se na rozpočtu dohodly, ČR získá přes 20 miliard eur

zdroj: Rada EU.

V odpoledních hodinách předseda Evropské rady Herman Van Rompuy předložil evropským lídrům nově revidovaný návrh rozpočtu EU pro období 2014-2020. Ten byl následně na summitu EU schválen. Premiér Petr Nečas v něm pro Česko vyjednal větší obnos z kohezní politiky, než bylo původně plánováno. Ústupky byly učiněny i Rakousku, Nizozemsku a Švédsku. Na výši rozpočtu se státy dohodly již ráno, bude 960 miliard eur.

Oproti původnímu návrhu Hermana Van Rompuye, který byl odmítnut na listopadovém summitu, se jedná o další škrt ve výši 12 miliard eur. Původní plán Evropské komise počítal s více než bilionem eur. Úspory se budou týkat hlavně kapitol pro konkurenceschopnost a nově plánovaného Nástroje na propojení Evropy (ranní článek EurActiv.cz).

Úroveň platebního stropu byla ve srovnání s listopadovým návrhem snížena z 935 miliard eur na 908,4 miliard, což požadoval britský premiér David Cameron. V průběhu jednání se objevil pokus o navýšení na 913 miliard, byl však zamítnut.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz v průběhu dnešních jednání znovu varoval, že Evropskou radou projednávaný návrh rozpočtu můžou europoslanci s poměrně velkou pravděpodobností zamítnout.

Problematické bylo vyjednávání ohledně tzv. rabatů, tedy kompenzací pro některé čisté plátce do rozpočtu EU. Britský rabat zůstal zachován, nizozemský rabat, který původně činil cca 1 miliardu eur ročně, měl ale být snížen na 650 milionů eur za rok. Nizozemský premiér proto ranní návrh Van Rompuye odmítal. Nakonec pro Nizozemsko vyjednal o 45 milionů více.

Rakousko mělo o svoji kompenzaci přijít docela, nakonec mu bude do roku 2016 postupně vyplaceno 60 milionů eur. Švédsku měl být rabat snížen asi o polovinu na 160 milionů eur, i jemu se ale podařilo vyjednat ještě 25 milionů eur ročně navíc.

Český premiér Petr Nečas se snažil vyjednat více peněz pro Českou republiku. V ranním návrhu bylo Česku přiděleno o 400 milionů eur z kohezní politiky více, tím by se dostalo na celkových 20 miliard eur. Nečas ale požadoval další navýšení, a to o jednu miliardu eur oproti původnímu listopadovému návrhu. Argumentoval přitom údajně tím, že ostatní státy (konkrétně Polsko) měly dostat větší kompenzace. Nakonec bylo České republice přiděleno 20,5 miliard eur, tedy o 900 milionů více.