Daň z finančních transakcí bude, zavede ji jedenáct zemí

Zdroj: WikimediaCommons.org.

Německo a Francie získaly podporu dalších devíti zemí, které se společně rozhodly zavést daň z finančních transakcí. Proti té se nadále staví například Velká Británie. Již v květnu podporu dani vyjádřil Evropský parlament. Odpůrci ovšem tvrdí, že může dojít k oslabení evropského finančního sektoru. Česká republika zesílené spolupráci bránit nechce, sama však daň nezavede.

Jedenáct zemí eurozóny se v úterý (9. října) společně rozhodlo, že přijmou dlouho diskutovanou daň z finančních transakcí (financial transaction tax – FTT).  Ta může být podle některých názorů nástrojem pro omezení spekulace na finančních trzích a zároveň se může stát dalším z příjmů evropského rozpočtu i národních rozpočtů jednotlivých států (EurActiv 27.9.2011).

Proti plánu na její zavedení se dlouhodobě staví Velká Británie, která se obává o osud londýnské City jako jednoho z nejvýznamnějších finančních center světa. Londýn by se k FTT připojil pouze za předpokladu, že by daň platila globálně (EurActiv 9.1.2012). Kritici FTT totiž upozorňují na to, že po jejím zavedení by mohly některé finanční společnosti přenést své aktivity mimo Evropu.

Dalšími odpůrci myšlenky jsou například Nizozemsko a Švédsko, výrazně ji prosazují naopak Německo a Francie (EurActiv 21.6.2012). Ty v létě daly najevo, že společně s dalšími ochotnými zeměmi zavedou FTT na vlastní pěst. Využijí k tomu mechanismu tzv. zesílené spolupráce, která umožňuje členským zemím kooperovat i v případě, že se některé státy nechtějí v daném okamžiku zúčastnit. Aby mohla tato spolupráce začít fungovat, musí se do ní zapojit alespoň 9 členských zemí.

Na úterním setkání evropských ministrů financí k takové dohodě nakonec dospělo dokonce 11 států. Všechny z nich jsou přitom členy eurozóny. Jedná se kromě Německa a Francie o Belgii, Estonsko, Řecko, Itálii, Portugalsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko. Takový výsledek byl podle zákulisních informací poměrně velkým překvapením pro některé unijní diplomaty, kteří neočekávali, že se Německu a Francii podaří přesvědčit dostatečný počet zemí.

Jasný signál

„Dnes jsme dostali jasný – a velmi vítaný – signál, že se najde dostatek členských států, které daň z finančních transakcí chtějí,“ prohlásil v úterý jednání evropský komisař pro daně a celní unii Algirdas Šemeta.

Dodal, že zatím není jisté, jak budou zisky z FTT konkrétně využity. „Některé státy by je rády využívaly individuálně. Další by je rády viděly jako součást evropského rozpočtu. Je zatím předčasné mluvit o tom, jaký bude konečný výsledek,“ uvedl.

Rozhodnutí jedenácti zemí přivítali například europoslanci ze skupiny S&D, mezi které patří i česká europoslankyně Olga Sehnalová.

„Ideální by jistě bylo zavést daň postihující finanční spekulace v celé Evropě a samozřejmě nejen tam. Někde se však začít musí a čekalo se již dost dlouho. Rozhodnuti vlád v jedenácti zemích eurozóny o zavedení daně z finančních transakcí proto vítám a věřím, že nezůstane jen u nich,“ sdělila médiím.

Čeští zástupci z dalších politických skupin se však k této myšlence v minulosti postavili poměrně negativně. „Staré rčení říká: Chceš-li mít celý koláč, nemůžeš jej současně sníst. O něco takového se ovšem návrh na zavedení daně z finančních transakcí pokouší. Volá po hospodářském růstu, ale zároveň vymýšlí nové daně,“ řekl v květnu například europoslanec Ivo Strejček (ECR).

„Myšlenku daně z finančních transakcí samu o sobě nezavrhuji, ale způsob jejího provedení považuji za škodlivý. Hlavní problém spatřuji v tom, že daň z finančních transakcí bude omezena na území EU, a nebude mít tedy globální rozměr. Kapitál tak bude mít možnost úniku a této možnosti bude nepochybně využívat,“ uvedl pak Jan Březina (EPP).

Česká vláda se již dříve k FTT vyjádřila skepticky (EurActiv 14.12.2011). Nyní ministr financí Miroslav Kalousek prohlásil: „Česká republika má jasnou pozici. Nechce a nebude blokovat posílenou spolupráci zemí, které se rozhodly k dani z finančních transakcí. Nicméně Česká republika sama v žádném případě tuto daň zavést nechce.