Čtveřice zemí eurozóny plánuje v červnu mini summit

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Stuart Miles.

Lídři velkých zemí eurozóny, tj. Francie, Německa, Španělska a Itálie, plánují, že uspořádají separátní „mini setkání“, které proběhne těsně po skončení předčasných parlamentních voleb v Řecku. Jeho hlavním tématem bude podle italských novinářů krize společné měny a setrvání Athén v eurozóně.

Nápad svolat zvláštní komorní schůzku pouze mezi lídry velkých zemí eurozóny vzešel od italského premiéra Maria Montiho, který pozvánku poslal německé kancléřce Angele Merkel, francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandovi a španělskému premiérovi Marianu Rajoyovi.

„Setkání čtveřice zemí by mělo proběhnout v Římě 22. června po skončení řeckých a francouzských voleb,“ uvedl francouzský deník Le Figaro.

Parlamentní volby v Řecku jsou naplánovány na 17. června a ve stejný den půjdou do volebních místností, aby si vybrali nové složení parlamentu, i voliči z Francie.

Důvodem mini summitu má být podle italského tisku především ladění pozic před pravidelným zasedáním Evropské rady, které v Bruselu proběhne na konci června (28.-29. června).

Jak z toho ven?

Politici se podle zahraničních novinářů na setkání zcela určitě nevyhnou tématu dalšího osudu Řecka v eurozóně. K tomu přispěje zejména fakt, pokud v řeckých parlamentních volbách zvítězí strany, které nejsou nakloněny úsporné politice. Tu Athénám naordinovala EU a MMF výměnou za poskytnutí finanční pomoci, bez níž by země zkrachovala.

Jak již bylo řečeno, tématem budou i volby do francouzského parlamentu, které rozhodnou o tom, zda se nový socialistický prezident země Hollande bude moct při prosazování své politiky opírat o parlamentní většinu levicově orientovaných poslanců.

Jak tvrdí italský tisk, hlavním bodem jednání mezi lídry čtveřice zemí eurozóny bude ale osud tzv. fiskálního paktu, který je v České republice známý jako pakt o rozpočtové odpovědnosti. Země eurozóny a další státy, které se k němu připojily (s výjimkou Česka a Velké Británie), si do něj slibují větší koordinaci hospodářských politik a automatičtější sankce za porušování rozpočtových pravidel (EurActiv 9.12.2011).

Francouzský prezident Hollande se ale netají tím, že by fiskální dohodu rád znovu otevřel a doplnil ji o růstová opatření. S dalším jednáním o podobě smlouvy ale nesouhlasí německá kancléřka Angela Merkel (EurActiv 24.5.2012).