Členství v eurozóně je pro Německo stále výhodné, tvrdí studie

zdroj: CreativeCommons.org; autor: Vasenka

Německo se podílí největším příspěvkem na pomoci zadluženým státům na jihu Evropy. I kdyby ale muselo tyto půjčky odepsat, výhody členství v měnové unii by pro Německo stále převažovaly nad nevýhodami. Vyplývá to z nové studie nadace Bertelsman Stiftung.

Záchranné balíky na pomoc Řecku, Portugalsku a Irsku se v německé společnosti netěší velké popularitě. Němečtí daňoví poplatníci mají totiž pocit, že je financují z velké části právě oni. Ve veřejném mínění tak podle některých průzkumů dokonce převládl názor, že by pro Německo bylo výhodnější vrátit se ke své národní měně. V jednom z loňských výzkumů veřejného mínění se k tomu přihlásilo 65 % německých občanů.

Podle nové studie jsou ale výhody, které pro Německo z členství v eurozóně plynou, stále veliké. „Bez eura by byl růst HDP v Německu nižší o 0,5 % ročně,“ stojí ve studii. V případě opuštění eura by se prý začala Evropa rozpadat i politicky, a Německo by tak ztratilo svoji mezinárodní konkurenceschopnost.

Návrat k německé marce by údajně také zhoršil situaci na pracovním trhu. Snížení růstu HDP o 0,5 % ročně by totiž způsobilo ztrátu 200 tisíc pracovních míst.

Německo má navíc do budoucna dobré ekonomické vyhlídky. Pokud se sečtou všechny výhody eura, Německo získá v letech 2013-2025 celkem 1,2 bilionu eur. To znamená, že ve zmíněném období přinese euro každému německému občanovi kolem 1.100 eur ročně.

Výsledky studie jsou založeny na výhodách členství v eurozóně, které nejsou bezprostředně hmatatelné. Německé členství v měnové unii totiž například snižuje ceny zahraničního obchodu a chrání ho před velkými fluktuacemi směnných kurzů.

„Znamená to, že i pokud by bylo Německo nuceno odepsat půjčky, které poskytlo zadluženým vládám jihoevropských zemí jako součást různých záchranných plánů Evropské unie, ekonomické výhody členství v měnové unii by nepřestaly převažovat,“ uvedl Aart De Geus, ředitel Bertelsman Stiftung.

Závěry studie mohou ovlivnit německé veřejné mínění v době, kdy se země připravuje na podzimní parlamentní volby. Ty podle některých názorů hrají velkou roli v současném vývoji EU, protože německá kancléřka Angela Merkelová se musí potýkat se vzrůstající nepopularitou integračního procesu.

Nedávno byla totiž v Německu založena nová euroskeptická strana Alternativa pro Německo. Ta podle některých odhadů může ubrat početné hlasy současné vládní koalici. V programu strany je mimo jiné právě vystoupení Německa z eurozóny. Podle předvolebních průzkumů může Alternativa pro Německo získat podporu až čtvrtiny Němců. Odevzdat svůj hlas antievropské straně údajně zvažuje 15 % voličů sociální demokracie a 27 % voličů strany zelených.

Průzkumy ale nepřinášejí jednotné závěry.  Dnes byl například zveřejněn výzkum vysílací sítě ARD, ze kterého vyplývá, že 58 % německých občanů se domnívá, že by vláda měla udělat vše pro záchranu jednotné měny. Na tři čtvrtiny respondentů si také myslí, že euro přežije současnou hospodářskou a finanční krizi.