České podniky očekávají, že globální ekonomika poroste

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: jannoon028.

Šéfové velkých mezinárodních společností stále více věří v pozitivní vývoj globální ekonomiky. Důvěra ve zlepšení ekonomické situace se navíc zvyšuje i ve vedení českých firem. Ukázal to nový Barometr investiční důvěry společnosti Ernst & Young. K vývoji domácí ekonomiky už tak optimističtí nejsou, i tak ale některé české firmy plánují vytvářet nová pracovní místa.

Během uplynulého roku se počet vedoucích pracovníků mezinárodních firem, kteří věří, že se ekonomická situace zlepšuje, zdvojnásobil. Globální hospodářský vývoj hodnotí mnohem pozitivněji i čeští manažeři.

Skoro polovina (48 %) jich je přesvědčena, že se ekonomický vývoj zlepšuje. Loni v říjnu to přitom bylo jen 29 % šéfů českých podniků. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který pro společnost Ernst & Young pravidelně provádí agentura Economist Intelligence Unit. Bylo do něj zahrnuto na 1.600 manažerů z 50 zemí světa včetně České republiky.

Jen čtvrtina českých manažerů se domnívá, že se globální ekonomická situace zhoršuje. K domácímu vývoji jsou ale více skeptičtí. Česká ekonomika bude růst jen podle 37 % respondentů, ještě před rokem si to přitom myslelo 67 % dotázaných.

Čeští manažeři jsou zdrženlivější i v hodnocení zisků – 30 % očekává, že se zvýší, loni to bylo dvakrát více. Vůbec nejvíce se k horšímu změnil jejich pohled na růst zaměstnanosti, očekává ho jen 22 % ve srovnání s loňskými 61 %. Zlepší se podle nich ale dostupnost úvěrů (45 %) a zvýší se hodnota akcií (30 %).

Mírný růst české ekonomiky

České hospodářství poroste o 1-3 % HDP, myslí si to alespoň skoro 40 % dotázaných manažerů. Více než polovina ale očekává nulový růst nebo dokonce pokles. I přesto se oproti říjnu výrazně zvýšil počet firem, které plánují najímat novou pracovní sílu (nyní 31 %, v říjnu jen 13 %).  Stejně tak se ale více podniků chystá propouštět (26 % oproti 10 %).

V souvislosti s pozitivním očekáváním globálního hospodářského vývoje, začínají mít generální a finanční ředitelé v České republice větší zájem o růst a investice. Třetina z nich se chce v následujícím období zaměřit právě na růst a ve 45 % podniků by podle průzkumu mělo být prioritou investování.

To by se mohlo týkat hlavně Slovenska, Gruzie, Indie, Bulharska a Rumunska. Respondenti ostatních států světa přitom chtějí investovat spíše do velkých globálních ekonomik, jako je Čína, Indie, Brazílie, USA a Kanada.

„Situaci, ve které se dnes nacházíme, můžeme označit slovy ‚paradox investiční důvěry‘: důvěra roste, kapitálové trhy posilují, úvěry jsou podstatně dostupnější, ale na fúzích a akvizicích se to zatím ještě příliš neprojevuje,“ komentuje výsledky průzkumu Vladislav Severa, vedoucí oddělení transakčního poradenství Ernst & Young. Před krizí byla totiž důvěra v ekonomiku a aktivita v oblasti fúzi a akvizic více propojené.

Nárůst počtu fúzí a akvizic nyní i tak ale očekávají dvě třetiny dotázaných manažerů v České republice. Severa přitom připomíná, že makroekonomická rizika, jako jsou krize eurozóny nebo pomalejší tempo hospodářského růstu nových ekonomik, nutí potenciální investory k obezřetnosti.