Češi bezkontaktním kartám stále plně nevěří

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Salvatore Vuono.

I přesto, že čeští spotřebitelé považují za největší výhodu bezkontaktních karet rychlost a jednoduchost platby, stále u nich přetrvávají obavy z jejich možného zneužití, například při krádeži. Poukázal na to průzkum, který si nechalo zpracovat Sdružení českých spotřebitelů.

Platba bezkontaktní kartou, kterou lze hradit nákup do výše 500 korun a není k ní potřeba  zadávat bezpečnostní PIN, je podle českých spotřebitelů rychlejší a jednodušší než platba „klasickou“ platební kartou. Bezkontaktní kartu lze navíc zapůjčit někomu jinému, aniž by musel znát bezpečnostní kód. Poukázal na to dnes (29. ledna) zveřejněný průzkum, který si nechalo zpracovat Sdružení českých spotřebitelů (SČS). 

I přes tyto uváděné výhody spotřebitelé bezkontaktnímu placení v obchodech stále plně nedůvěřují. Obávají se totiž, že bezkontaktní karty lze lehce zneužít, pokud je někdo odcizí. „Placení kontaktní kartou vnímají jako bezpečnější,“ píše se v textu.

Nejdříve jsme ji nechtěli

K vlastnictví bezkontaktních karet se přiznalo 55 % respondentů s tím, že většině z nich ji vydala banka automaticky. Jen 16 % si o ni samo zažádalo. 

Třetina dotázaných spotřebitelů uvedla, že bezkontaktní kartu, kterou lze platit pouze jejím přiložením k platebnímu terminálu, původně odmítala. I přesto ji ale tři čtvrtiny z nich nakonec používají. 

Většina z těch, kteří bezkontaktní kartou dosud nedisponují, uvedlo, že by ji vyměnilo za kartu kontaktní. „Ochota k výměně je nejvýraznější u těch, kteří toho subjektivně o rozdílu mezi kartami vědí nejvíce,“ dočteme se v textu. 

S kartou na vlak, do kina, či pro knížku

Jak také EurActiv nedávno informoval, i přesto, že obliba placení kartou u Čechů obecně roste, stále se mezi nimi najde spousta těch, kteří raději při placení sahají do peněženky pro hotovost. A neváhají si pro ni zajít i do nejbližšího bankomatu.

Z průzkumu SČS vyplynulo, že polovina dotázaných platí při nákupu kartou, třetina se rozhoduje podle výše platby a pětina obvykle volí hotovost.

Platbu kartou pak více než polovina respondentů preferuje při placení za nákup ve velkých obchodech s potravinami, v obchodech s elektronikou, při nákupu u Českých drah a také v drogériích.

„Naopak nejméně jsou karty využívány v kavárnách, restauracích, fast foodech a malých obchodech s potravinami,“ uvádí průzkum. Hotovostí Češi rádi platí i v divadle, kině či za knížky v knihkupectvích.

Vede bankomat

Pokud chtějí čeští spotřebitelé platit hotovostí, podle průzkumu jednoznačně nejčastěji volí výběr z účtu prostřednictvím bankomatu. Pouze 5 % dotázaných uvedlo, že hotovost vybírá na přepážce v bance či přes cashback.

Nejvíce spotřebitelé vybírají částky mezi 500 a 3.000 korun, vyšší částky pak vybírají méně často. „Nejčastěji lidé vybírají několik tisícikorun s týdenní až čtrnáctidenní frekvencí,“ vysvětlují autoři průzkumu.

Autor: Lucie Bednárová.