Cena pohonných hmot by mohla klesnout

benzin, pohonné hmoty, ropa

Případný pokles spotřební daně na pohonné hmoty by podle dnešních Hospodářských novin nebyl v rozporu s pravidly Evropské unie. Při poklesu daně a snížením základu pro DPH by mohla cena pohonných hmot klesnout až o 3,50 Kč za jeden litr.

Spotřební daň na pohonné hmoty stanovuje fixní a nikoliv procentová sazba. Tato sazba v eurech za jeden litr byla v roce 2003 schválena direktivou Evropské unie. Mezitím však koruna vůči euru posílila z kurzu 32,40 Kč/euro na 29,30 Kč/euro. Schválená úprava se nezmiňuje o povinnosti vypočítávat spotřební daň z určitého předem daného kurzu. Cena by tak poklesla jen díky novému přepočítání kurzu. Cena pohonných hmot by však mohla poklesnout ještě více. Pokud by poklesla fixní spotřební daň na pohonné hmoty, poklesl by tak i základ pro výpočet daně z přidané hodnoty. Cena by tak mohla klesnou ještě o další 2,25 Kč.

Daňová úprava byla v roce 2003 přijata v době, kdy se cena ropy pohybovala na světovém trhu kolem 30 USD za barel, dnes je však cena více než dvojnásobná. Ropa stojí okolo 70 USD za barel.

Vládní politici v čele s premiérem Jiřím Paroubkem (ČSSD) snížení spotřební daně na pohonné hmoty odmítají a podobné návrhy považují za populistické.