Cameron se chystá vetovat daň z finančních transakcí

David Cameron, zdroj: Council of the European Union.

Britský premiér David Cameron se o víkendu nechal slyšet, že daň z finančních transakcí, o jejímž zavedení Evropská unie uvažuje, zablokuje, pokud se k ní nepřipojí také další země světa. Vztahy Británie a jejích hlavních evropských partnerů, Francie a Německa, tím ale mohou dále utrpět.

„Záměr zavést novou evropskou daň v situaci, kdy tato daň nebude zavedena jinde ve světě, nepovažuji za rozumný, a proto jej zablokuji,“ řekl David Cameron včera BBC. Britský ministerský předseda dodal, že pokud se na dani z finančních transakcí (FTT) neshodne naráz celý svět, jeho vláda jí nepodpoří.

Daň, která má podle návrhu představeného vloni Evropskou komisí zatížit transakce s akciemi, dluhopisy a deriváty, podporuje v Evropě především Německo a Francie. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dokonce v pátek 6. ledna slíbil, že země daň schválí bez ohledu na postoj svých evropských partnerů. Vysoký představitel francouzské státní správy v neděli médiím sdělil, že první návrh by mohl mít francouzský parlament na stole už během února.

„Pokud si Francouzi chtějí transakční daň zavést doma, nic jim v tom nebrání,“ poznamenal Cameron na adresu Paříže. Pokud by se však pro ní rozhodla celá Evropa bez ohledu na okolní svět, bude jí to podle ministerského předsedy stát pracovní místa, daňové příjmy a řada finančních institucí se přestěhuje jinam.

Londýn se jako jedno z nejvýznamnějších finančních center světa obává, že by uzákonění daně z finančních transakcí jeho pozici výrazně ohrozilo.

S návrhem na zavedení daně na území celé EU přišla v září 2011 Evropská komise. Daň by se týkala transakcí s cennými papíry jako jsou akcie, dluhopisy a deriváty. V případě akcií a dluhopisů by daňová sazba činila 0,1 % z transakce, u derivátů 0,01 %.

Část z celkových daňových výnosů, které by podle odhadů Komise mohly dosáhnout 57 miliard eur ročně, by měla jít národním státům a část by se odváděla do evropského rozpočtu. Podle představ Bruselu by nová daň měla začít platit v roce 2014 a týkat by se měla všech transakcí, u nichž má alespoň jedna z protistran sídlo na území EU.

Přestože Komise ve svém materiálu navrhuje zavést daň po celé EU, nechala si zároveň zadní vrátka v podobě mechanismu „posílené spolupráce“. V případě, že by se všechny evropské země na FTT neshodly, mohla by ji tak přijmout skupina alespoň devíti členských států. Princip posílené spolupráce se v minulosti využil zatím pouze jednou a to v případě zjednodušených rozvodových řízení u národnostně smíšených manželů. Nyní se ale zřejmě schyluje k dalšímu použití v oblasti evropského patentu (EurActiv 6.12.2011).

Pro Británii může být veto daně z finančních transakcí nedlouho poté, co se David Cameron na prosincovém summitu odmítl připojit k dohodě o hlubší fiskální integraci (EurActiv 12.12.2011), dalším krokem k izolaci v rámci EU.

O dani z finančních transakcí mají dnes v Berlíně na své bilaterální schůzce hovořit také německá kancléřka Angela Merkel a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Jednat se o ní má i na evropském summitu, který se v Bruselu uskuteční 30. ledna (více v jiném dnešním článku).