Blýskání na lepší časy? Kypr ruší omezení na převody peněz

zdroj: ShutterStock.com; autor: Anton Chalakov.

Kypr, který v roce 2013 postihla finanční krize, dnes (7. dubna) odvolal zbývající restriktivní opatření na převod kapitálu do zahraničí. Jako podmínku pro uvolnění finanční pomoci si to v minulosti vyžádali západní věřitelé země. Omezení spojená s pohybem peněz v rámci státu byla zrušena již v loňském roce.

„Zrušení posledních omezení znamená definitivní obnovení důvěry v náš bankovní systém,“ uvedl v prohlášení citovaném agenturou Reuters kyperský prezident Nikos Anastasiades.

Dnes totiž přestal platit zákaz převádění kapitálu do zahraničí, který byl součástí opatření zavedených v roce 2013. Ta měla ochránit kyperský bankovní systém před masivními výběry a spolu s omezením převádět kapitál i v rámci země si jej vyžádali mezinárodní věřitelé, kteří Kypru následně poskytli finanční pomoc.

Kypr byl jedinou zemí eurozóny, kde bylo něco podobného v rámci boje s krizí zavedeno. Kypřanům bylo umožněno převádět do zahraničí nanejvýš 20.000 eur měsíčně a cestovatelům maximálně 10.000 eur. Omezení na domácí pohyb kapitálu byla zrušena již v květnu minulého roku.

Kvůli spuštění záchranného programu EU a Mezinárodního měnového fondu ve výši 10 miliard eur musela kyperská vláda přistoupit i na přísná úsporná opatření a radikální restrukturalizaci nafouklého bankovního sektoru.

Kyperská finanční krize

Kyperskou krizi předznamenalo snížení ratingu kyperských dluhopisů, které v červnu roku 2012 oznámily významné ratingové agentury. Tamní vláda se obrátila na mezinárodní věřitele s žádostí o pomoc. Její podmínky byly představeny v červenci, k definitivní dohodě došlo však až o čtyři měsíce později.

Jak již bylo řečeno, Kypr musel přijmout celou řadu úsporných opatření, které se týkaly například škrtů v platech státních zaměstnanců, sociálních dávkách, přídavcích a důchodech. Vláda zavedla celou řadu nových daní, třeba z výhry v loterii. Zvýšeny byly i poplatky ve veřejném zdravotnictví.

Součástí dohody byla také jednorázové zdanění bankovních vkladů. Kyperský parlament však s navrženými opatřeními nesouhlasil a odmítl je podpořit. Zdanění se proto nakonec netýkalo vkladů do 100 tisíc eur.

Kypr musel přistoupit na uzavření druhé největší kyperské banky Laiki, jejíž závazky převzala největší kyperská banka Bank of Cyprus. Dohoda měla zemi přinést dalších 4,2 miliardy eur.

Autor: Marek Vondřích s využitím Reuters