Berlín: Nečekejte od summitu EU zázraky

Angela Merkel, německá kancléřka; zdroj: www.bundeskanzlerin.de.

Nadcházející nedělní summit, na kterém budou evropští státníci hledat řešení ze současné dluhové krize eurozóny, podle německých představitelů „konečné řešení“ nepřinese. Plán, který má zahrnovat rekapitalizaci evropských bank a navýšení jejich účasti na pomoci Řecku, mezitím v bankovním sektoru vyvolává nesouhlas.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble na tiskové konferenci v Düsseldorfu uvedl, že evropští státníci na summitu, který se 23. října uskuteční v Bruselu, schválí tzv. pětibodový plán. S ním přišla minulý týden Evropská komise (EurActiv 13.10.2011).

Návrh počítá mimo jiné s koordinovanou rekapitalizací evropských bank a posílení účasti soukromých věřitelů na záchraně Řecka. Ti mají podle červencové dohody odepsat 21 % svých pohledávek vůči řeckému státu (EurActiv 22.7.2011). Evropští politici ale chtějí nyní tento podíl výrazně navýšit.

Schäuble trhy, které od nedělní schůzky čekaly zásadní posun, ve včerejším vystoupení poněkud zchladil. Řešení, k němuž evropští politici podle očekávání na nedělním summitu dospějí, podle něj nebude „konečné“.

Podle odhadů se řecký dluh v letošním roce vyšplhá na 357 miliard eur, což představuje 162 % ročního HDP země. Tak vysoké zadlužení podle ekonomů ale není v případě řecké ekonomiky udržitelné.

Politici zemí eurozóny by proto výši dluhu rádi snížili a banky chtějí přimět k odpisu 50 % pohledávek na řeckých dluhopisech. Zároveň se pokusí najít způsob, jak zajistit rekapitalizaci bank, kterým by v případě prohloubení krize hrozil default.

Podle Dana Morrise, globálního stratéga z J.P. Morgan Asset Management lze nyní u obou bodů očekávat složitá jednání. „Zůstáváme optimisty a věříme, že k dohodě dojde (…). Pokud ale příprava detailních návrhů potrvá déle, než investoři očekávají, může to způsobit zklamání,“ uvedl.

Banky nemají na výběr

Podle hlavního vyjednavače bankovního sektoru, Charlese Dallary z Institutu mezinárodních financí (IIF), může k větším odpisům pohledávek na řeckém dluhu dojít teprve ve chvíli, kdy politici nabídnou komplexnější řešení dluhové krize v eurozóně.

Bankéři neoficiálně uvádějí, že pokud se budou politici soustředit pouze na potíže Řecka, moc se tím nevyřeší. Na místě by podle nich bylo vypracování širšího plánu, který by řešil problémy celé eurozóny. Banky se totiž obávají, že pokud s novými opatřeními politici neuspějí, přijdou během příštích měsíců s novými požadavky.

Jednou z možností, o nichž se v poslední době v této souvislosti diskutuje, je posílení záchranného fondu eurozóny (EFSF). Zatím ale není jasné, zda by s navyšováním objemu prostředků souhlasily státy jako je Německo, Nizozemsko nebo Finsko.

Podle evropských úředníků dnes ale banky nemají na výběr a s „dobrovolnými“ odpisy, které po nich vlády požadují, budou muset souhlasit. Alternativou by byl neřízený bankrot, chaos na finančních trzích a mnohem vyšší odpisy, než jaké nyní bankám ordinují politici.

Banky mají k rekapitalizaci výhrady

Ještě před samotným summitem členských zemí EU se na přípravném jednání v Bruselu sejdou ministři financí.

Podle zdrojů by se měli zabývat třemi možnými způsoby rekapitalizace evropských bank. Uvažuje se prý o navýšení minimálních kapitálových požadavků, dalších dočasných polštářích pro banky, které mají vysokou míru expozice vůči předluženým ekonomikám, a požadavcích na zajištění adekvátního financování bank (i kdyby mělo znamenat poskytnutí státních záruk).

Hlavní německé a francouzské banky uvedly, že se nucené rekapitalizaci budou bránit, ale francouzská vláda dala včera jasně najevo, že rekapitalizace je přesně to, co politici požadují.

„K rekapitalizaci francouzských bank dojde i přesto, že jsou stabilní. Nacházíme se totiž v ovzduší mimořádné nervozity, mimořádného napětí a nedostatku důvěry, a musíme proto posílit všechny banky,“ řekla francouzskému rozhlasu mluvčí vlády Valerie Pecresse.

„Hledáme společné evropské řešení,“ uvedla a dodala, že politici budou do roku 2013 požadovat navýšení kapitálového poměru na 9 % (tento termín je poněkud překvapivý, evropští úředníci dosud mluvili spíš o horizontu měsíců).

Účast zapojení bank na záchraně Řecka a způsob využití EFSF, řeší podle tiskového mluvčího kancléřky Angely Merkel „intenzivně“ i spolková vláda. Podobně jako Schäuble ale brzdil přílišná očekávání od nadcházejícího summitu.

„Kancléřka zdůraznila, že sny o tom, že tento balíček vyřeší všechno a od pondělka bude vše za námi, není možné naplnit,“ uvedl mluvčí.