Barroso: Pokud by EU zavřela své instituce jako USA, sklidila by posměch

Barack Obama a José Manuel Barroso; zdroj: Evropská komise

Ve Spojených státech jsou v důsledku politického patu již třetím dnem uzavřeny některé státní úřady. Jak řekl EurActivu šéf Evropské komise José Manuel Barroso, není důvod za nastalou situaci USA kritizovat, protože v demokraciích jsou podobné neshody normální. Světoví lídři by si to podle něj měli uvědomovat i ve chvílích, kdy kritizují evropskou osmadvacítku za nedostatečnou reakci na ekonomické problémy eurozóny.

Přes noční setkání amerického prezidenta Baracka Obamy se zástupci republikánské strany zůstávají Spojené státy už třetím dnem v rozpočtovém provizoriu. Důvodem je politický pat, kdy se obě největší americké strany nedokázaly dohodnout na schválení rozpočtu pro současný fiskální rok. Republikáni totiž k zákonu o státních výdajích přidali dodatek, kterým by měla být pozdržena zdravotnická reforma nazývaná též „Obamacare“.

Demokraté, kteří mají většinu v horní komoře amerického Kongresu, však s tímto nesouhlasí (EurActiv 1.10.2013). V důsledku těchto událostí nemá vláda finanční prostředky na běžné fungování některých federálních úřadů. Zavřená zůstávají například i muzea nebo národní parky.  

Bruselská redakce EurActivu si o situaci ve Spojených státech povídala s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem. „Představte si, že bychom takto zavřeli evropské instituce. Co by ostatní řekli o Evropě? Kolik karikatur by vzniklo? Kolik ostudy?“ řekl redakci.

V posledních měsících se často objevovaly informace, že Barroso společně se současným šéfem Evropské rady Hermanem Van Rompuyem byli světovými lídry vyzýváni, aby Evropská unie v souvislosti s probíhající ekonomickou krizí přijala odvážnější rozhodnutí.

Samotný Barroso po zářijovém setkání skupiny G20 v Petrohradě prohlásil, že se jednalo o první summit po vypuknutí krize, na kterém nedostal „slovní napomenutí“.

To potvrdil i redakci. „Během krize jsem často poslouchal, že Evropa není schopná přijmout rozhodnutí, a je proto paralyzovaná. Teď mohu říci, že se to neděje jen v Evropě, ale může se to stát i v jiných demokraciích, i když se jedná pouze o jednu zemi,“ řekl.

Podle Barrosa není důvod Spojené státy kritizovat. „Podobná situace je v demokraciích normální. Dosáhnout konsensu je vždy složité, a to i v zemi, jako jsou Spojené státy. Představte si proto, jak náročné je shodnout se na úrovni 28 států Evropské unie,“ upozorňuje.

Hrozí USA ekonomické problémy?

Ekonomové mezitím upozorňují na to, že trhy zatím na americké problémy příliš nereagují. „Je to dáno tím, že základní scénář trhů stále počítá s tím, že uzavření některých nedůležitých úřadů bude trvat pouze pár dnů, což se na ekonomice projeví jen neznatelně,“ uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Problém by však mohl nastat, kdyby se začalo mluvit o možnosti, že Spojené státy nebudou schopny emitovat nový dluh, jelikož federální dluh narazí na strop, jenž je stanoven zákonem na 16,7 biliónu dolarů.

„V takovém případě by fakticky okamžitě muselo dojít k vyrovnání federálního rozpočtu, který je stále ve schodku na úrovni 6,5 % HDP,“ upozorňuje Bureš a dodává, že by vláda v této situaci musela přestat vyplácet některé zákonem dané dávky jako je zdravotní a sociální pojištění.

 „Takový katastrofický scénář by finanční trhy vstřebaly opravdu těžko. Stačí vzpomenout na podobnou příhodu z léta 2011, kdy flirtování USA s nenavýšením dluhového stropu stálo americké akcie téměř 20 %, a výnos desetiletého dluhopisu se za měsíc zhroutil z 3 % na 2 %,“ dodává Bureš.