Barroso: Návrh jednotného bankovního dohledu představíme v září

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso a řecký premiér Antonis Samaras; zdroj: Evropská komise

Podle Josého Manuela Barrosa by měla Evropská komise představit návrh jednotného bankovního dohledu, který je jedním z pilířů chystané bankovní unie, na začátku září. Uvedl to při setkání s řeckým premiérem Antonisem Samarasem v Athénách. Barroso dále zdůraznil, že Řecko by mělo v eurozóně zůstat.

„Komise pracuje intenzivně na vytvoření bankovní unie. Návrh mechanismu jednotného bankovního dohledu představíme na začátku září,“ uvedl předseda Evropské komise José Manuel Barroso po setkání s řeckým premiérem Antonisem Samarasem, které proběhlo včera v Athénách (EurActiv 26.7.2012).

„Tento bankovní dohled nad eurozónou se bude opírat o Evropskou centrální banku,“ dodal . 

Společný dohled nad bankami by měl být jedním ze základních kamenů nově vznikající bankovní unie, která by podle Evropské unie mohla pomoci Evropě vymanit se ze současné krize.

Lídři EU si od tohoto kroku slibují zajištění lepší ochrany vkladatelů, obnovení důvěry ve finanční sektor a ochranu bank před dalšími šoky. Bankovní unie by tak podle Barrosa měla obnovit důvěru v banky i jednotnou měnu euro.

Kromě jednotného bankovního dohledu by se bankovní unie měla opírat i o společná bankovní pravidla platná v celé EU, jednotný systém pojištění vkladů či pravidla, která by měla zabránit krachu finančních institucí.

Řecko by mělo v eurozóně zůstat

V Athénách se včera samozřejmě mluvilo i o budoucnosti Řecka. Předseda Evropské komise zdůraznil, že Řecko by mělo zůstat součástí eurozóny a že může čekat podporu Komise tak dlouho, dokud bude pokračovat ve svých reformách.

„Budeme dělat cokoliv, co je nezbytné, abychom zajistili finanční stabilitu eurozóny,“ potvrdil Barroso. „Řekové nejsou v bitvě sami,“ dodal.

Řecká koalice zatím nové úspory neodsouhlasila

Ve stejný den v Athénách proběhla i inspekce tzv. troiky (tedy zástupců Mezinárodního měnového fondu, Evropské komise a Evropské centrální banky). Ta zkoumala, jak řecká vláda pokračuje v reformách a jestli by měla dostat další peníze ze 130miliardového záchranného balíčku.

Řecká vláda je kritizována především kvůli pomalému tempu reforem, které bylo v posledních měsících zapříčiněno dvojími parlamentními volbami a složitými koaličními vyjednáváními.

Řecký premiér Samaras proto včera jednal i s vládními partnery, u kterých hledal podporu pro další úspory ve výši 11,5 miliardy eur. K dohodě však zatím nedošlo, a vyjednávání tak budou pokračovat v pondělí.

Škrty by se měly týkat především sociálních dávek a důchodů. Plánované jsou i další nepopulární kroky jako rušení některých nemocnic, či slučování univerzit.

„Chápu, že některé tyto kroky se mohou zdát nespravedlivé. Nicméně žádám občany, aby zvážili další alternativy, které by byly pro Řecko mnohem složitější a mohly by poškodit řeckou společnost ještě daleko vážněji,“ uvedl Barroso.

Řecko se zatím dalších evropských peněz nedočká. Další inspekce troiky se chystá na začátek srpna, nicméně podle Evropské komise Athény neobdrží další část ze 130miliardového balíčku dříve než v září.