Barroso: Mladí budou mít šanci na lepší budoucnost

zdroj: FreeDigitalPhotos.net. zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Rada EU včera (28. února) schválila zavedení systému záruk pro mladé, které mladým lidem do 25 let zajistí práci, stáž nebo další vzdělání. S jejich návrhem přišla Evropská komise v reakci na vysokou nezaměstnanost mladých, kterou v posledních letech způsobila hospodářská krize. Záruky ale mají i své odpůrce.

Všichni mladí lidé ve věku 25 let, kteří dokončí vzdělání nebo přijdou o práci, by měli do čtyř měsíců získat nabídku nového zaměstnání, stáže či dodatečného vzdělání (EurActiv 17.12.2013). Shodli se na tom včera v Bruselu ministři sociálních věcí členských států EU.

Členské státy by podle politické dohody měli plán implementovat co nejdříve, nejlépe tak, aby záruky začaly fungovat od roku 2014.

„Velmi intenzivně budeme podporovat i praxi, která u nás byla dobře zavedená, to znamená zaměstnávání absolventů na státních úřadech, na soudech,“ uvedla k dohodě ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09).

Část systému záruk bude dotován financemi EU. Ve stávajícím návrhu rozpočtu EU na příštích sedm let se pro tuto iniciativu počítá s 6 miliardami eur. Rozdělí si je regiony, kde nezaměstnanost mladých přesahuje 25 %.

Rekordní nezaměstnanost mladých

Průměr EU přitom podle prosincových údajů Evropské komise činí 23,4 %. Ve Španělsku nebo Řecku je pak bez práce dokonce více než 55 % lidí do 25 let.  V České republice je to méně než 20 %.

Europoslankyně za ČSSD Zuzana Brzobohatá (S&D) systém záruk vítá, protože povede ke zlepšení situace mladých nezaměstnaných. „Domnívám se, že nástup do zaměstnání bezprostředně po dokončení školy je zcela nutný pro získání pracovních návyků na celý další život,“ sdělila Brzobohatá redakci.

Implementace systému však bude záležet na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Brzobohatá se v tomto směru navazuje na ministryni Müllerovou a jako vhodný nástroj vidí návrat absolventských praxí, které podle ní v Česku dobře fungovaly počátkem 90. let. Připomíná také, že „rekvalifikační kurzy je možné financovat z evropských peněz, takže záleží jen na aktivitě příslušných institucí, aby doporučení mohla bych naplněna.“

Včerejší dohodu Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO) přivítali také představitelé Evropské komise. Její předseda José Manuel Barroso řekl, že s těmito zárukami budou mít mladí lidé skutečnou šanci na lepší budoucnost.

Evropský komisař pro sociální věci László Andor pak dohodu okomentoval slovy: „Jsem potěšen, že Rada schválila návrh na záruky pro mladé tak rychle. Pro členské státy je klíčové, aby opatření neodkladně zavedly.“

Se zavedením záruk pro mladé ale nesouhlasí všichni. Kriticky se k nim staví například europoslanec za ODS Milan Cabrnoch (ECR). „Zaměstnavatel se nesmí bát přijmout pracovníka do práce. Je lépe, aby pracovník pracoval po dobu, kdy pro něho zaměstnavatel práci má, než aby pod hrozbou vysokého odstupného práci vůbec nezískal,“ vysvětlil EurActivu (více v dalším článku z tohoto týdne).