Barroso chce první projektové obligace vydat v červnu

Zdroj: Evropská komise.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso chce tento týden na summitu EU získat od evropských státníků podporu pro takzvané projektové obligace. První dluhopisy by podle něj mohla Unie vydat už letos v červnu. Financovaly by se z nich investice do energetiky, dopravy a rozvoje digitální ekonomiky.

„Nic nedělat není řešení,“ prohlásil José Manuel Barroso na včerejší konferenci think-tanku Lisbon Council v Bruselu.

Vydávání projektových obligací podle předsedy Evropské komise představuje inovativní způsob, jak ve spolupráci s vládami a soukromým sektorem využít prostředky ze strukturálních fondů.

Barroso uvedl, že podpora projektových obligací, které poprvé představil během svého výročního projevu O stavu Unie v roce 2010, roste. Pokud vše půjde podle plánu, mohou se projektové obligace začít vydávat ještě před uzavřením jednání o příštím víceletém rozpočtu Evropské unie na roky 2014-2020. Trhům tím Unie podle Barrosa vyšle signál, že mluví-li EU o růstu, „myslí tím byznys“.

„Jsme připraveni poskytnout prostředky na financování toho, co potřebujeme – na propojení Evropy od energetiky (například na obnovitelné zdroje) až po dopravu a digitální agendu,“ uvedl.

Návrhem projektových obligací předseda Evropské komise částečně navazuje na svůj dřívější program z roku 2009 (EurActiv 24.2.2009), kdy se zasadil o to, aby se 5 miliard „nevyužitých“ eur použilo na investice do propojování energetických sítí, do čistých technologií a vysokorychlostního internetu.

Chybějící propojení

„Nejdřív musíme realizovat pilotní projektové dluhopisy, které na evropské úrovni pomohou stimulovat investice do infrastruktury (…). Euro utracené na evropské úrovni dává větší smysl než euro utracené na národní úrovni, protože tady řešíme problém chybějících propojení v evropském prostoru,“ uvedl.

Na otázku EurActivu, jak by tyto dluhopisy měly vlastně fungovat, Barroso vysvětlil, že projektové obligace v první řadě nejsou totéž jako „euroobligace“ nebo „stabilizační dluhopisy“, které jsou výrazně kontroverznější, protože v jejich případě by se jednalo o vytváření společného dluhu zemí EU.

Dodal, že na rozdíl od dřívějšího návrhu na vytvoření projektových obligací na financování evropských sítí, který Komise představila jako součást návrhu příštího víceletého finančního rámce (EurActiv 20.10.2011), se v tomto případě jedná pouze o pilotní projekt. Barroso navrhuje použít část peněz z evropských strukturálních fondů a využitím pákového efektu znásobit jejich objem prostřednictvím Evropského investičního fondu (EIF). Soukromý sektor by se podle něj do programu zapojil prostřednictvím PPP projektů (společné projekty soukromého a veřejného sektoru – v případě těchto projektů je prvotním investorem soukromá firma, stát jí investici později splácí).

Předseda Komise uvedl, že o tom, jaké projekty by se takto financovaly, musí rozhodnout trhy. Dodal, že soukromý sektor během konzultací projevoval o projektové obligace „významný zájem“. „Kapitál tu je. Ale soukromí investoři potřebují jistotu,“ podotkl Barroso.

„Budu ve čtvrtek (na summitu EU) na členské státy naléhat a myslím, že se mi to povede,“ dodal.

pracovní verzi závěrů Evropské rady, kterou má EurActiv k dispozici, se mluví o nutnosti urychlit pilotní fázi projektových obligací tak, aby se „k dohodě dospělo v červnu“.