Banky si po testech budou půjčovat levněji

Zdroj: CreativeCommons.org

Evropské banky by po zátěžových testech měly získat nový kapitál levněji, a to se týká i těch, které v nich selhaly. Testy totiž ukázaly, že nebudou zdaleka potřebovat tolik peněz, kolik se původně předpokládalo. Informuje EurActiv.sk.

Z 91 testovaných bank neprošlo minulý pátek zátěžovými testy sedm, včetně pěti ze Španělska, přičemž patnáct finančních ústavů testy složilo jen s obtížemi. Zkoušku odolnosti evropského bankovního sektoru vůči krizím však experti kritizovali za to, že nebyla dostatečně přísná.

Jedním z dílčích cílů bylo zlepšit pozici jihoevropských bank na finančních trzích a snížit jejich náklady na půjčky. „I ty, které mají problémy, mohou získat kapitál, aby ztlumily obavy. Avšak částky, o nichž se bavíme, jsou v tomto případě skutečně relativně nízké,“ tvrdí Ian Henderson z JP Morgan.

Podle výsledků zveřejněných minulý pátek totiž banky, které neprošly, potřebují jen kolem 3,5 miliardy eur dodatečného kapitálu, což je mnohem méně, než se očekávalo. Kdyby byl ukazatel kapitálové přiměřenosti bank (Tier 1) stanoven na osm procent a ne na šest, banky by podle Hendersona potřebovaly dalších 27 miliard eur (kolem 40 % z této částky italské a německé finanční instituce).

Podle analytiků byl test sice nastaven velmi mírně, ale informace, které banky musely zveřejnit, byly i přesto přínosné a sektor by tak mohl dostat podobný impuls jako americké banky začátkem letošního roku. Trhy tehdy na výsledky zareagovaly pozitivně a americkým finančním institucím se náklady na půjčování snížily.

Snaha zabránit druhé recesi

Některé banky, které testem prošly s „odřeným hřbetem“, se již snaží získat nový kapitál, a to bez vládní pomoci. Jde například o italské  Banca Monte dei Paschi di Siena a Banco Popolare. Problémy španělských „cajas“ se nicméně dlouhodobě „vlečou“ – na své uzdravení čerpají vládní pomoc.

Celkově banky v Evropě od počátku krize obdržely státní podporu v objemu 170 miliard eur. Španělská bankovní konfederace CECA tvrdí, že cajas by měly být letos schopny získat veškerý kapitál, který potřebují ke svému fungování.

Investoři po otřesech na trzích způsobených řeckými problémy začínají Evropě opět důvěřovat. Celému regionu pomohly mimo jiné hospodářské výsledky, které naznačují, že eurozóna má šanci vyhnout se druhé recesi a to navzdory úsporným opatřením, která jednotlivé státy přijímají.

Úvěrové trhy, které zamrzly vlivem dluhové krize, pomalu ožívají a na výsledky zátěžových testů reagují pozitivně, i přesto, že mnohé banky tají „expozici“ vůči státním dluhopisům.

Investoři však kritizovali představitele EU za odmítnutí testů bank i na případ, že by Řecko zkrachovalo. Člen výkonné rady Evropské centrální banky Christian Noyer řekl, že je to proto, že země eurozóny spolu s Mezinárodním měnovým fondem položily na stůl miliardy eur, aby se tato hypotéza zcela vyloučila.

(EurActiv s Reuters.)