Bankéři v EU přijdou o extrémně vysoké příjmy

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: zole4.

Ministři financí dnes (5. března) v Bruselu schválili návrh na omezení bonusů pro bankéře. Podle pravidel, na kterých se již koncem minulého týdne dohodli zástupci členských států v Bruselu s Evropský parlamentem, bankéři nebudou dostávat odměny vyšší, než je základ jejich platu na další rok. Hlavním kritikem návrhu byl britský ministr financí George Osborne. Proti opatření se staví i čeští bankéři.

Vysoké příjmy bankéřů jsou dlouhodobě kritizovány hlavně ze strany Evropského parlamentu a právě z jeho iniciativy vzešel návrh na regulaci jejich bonusů. Europoslancům se vysoké příjmy bankéřů nelíbí mimo jiné z morálního hlediska, v době krize podle nich takto vysoké platy popuzují veřejnost.

Nově plánovaná pravidla na omezení bonusů předpokládají, že odměna bankéřů nepřesáhne výši jejich platu na příští rok. Pokud se na tom ale dohodnou akcionáři dané společnosti, bude možné bonus navýšit na dvojnásobek platu. Regulace, která se bude týkat veškerých bank v EU, by měla začít platit od příštího roku.

Obavy „Londýnské City“

Návrhu na stanovení limitů se snažila zabránit hlavně Velká Británie. „Londýnská City“ bude totiž novým opatřením zasažena nejvíce. Britská vláda se obává hlavně odchodu velkých bank do jiných finančních center.

Tyto námitky dnes v Bruselu obhajoval ministr financí George Osborne. Ve svém postoji byl však mezi ostatními členskými státy v zásadě osamocen. Návrh Rada EU schvalovala kvalifikovanou většinou, a Osborne proto nemohl využít právo veta.

Francouzský ministr financí Pierre Moscovici už včera upozornil, že dohoda se nebude měnit. „Morální pravidla“ podle něj musí platit pro všechny bez výjimky.

Podle některých názorů může toto opatření přispět k posílení britského euroskepticismu. Pod jeho vlivem premiér David Cameron v lednu dokonce přislíbil referendum o členství Spojeného království v EU (EurActiv 25.1.2013).

„Může to posunout britský politický názor a názor „Londýnské City“ k ještě více nepřátelskému postoji k EU, než jaký má nyní,“ řekl Charles Grant z think tanku Centrum pro evropskou reformu.

Britští europoslanci se ale již během vyjednávání pravidel snažili uspokojit požadavky Londýna. Británii údajně byly učiněny ústupky v mnoha jiných oblastech, návrh je totiž součástí širšího legislativního opatření na kapitálovou přiměřenost bank. Nová pravidla se také nebudou týkat většiny bankovního personálu, ale jen vysokých manažerů. Odhaduje se, že omezení zasáhne na 300-500 bankéřů v každé větší bance.

Čeští bankéři jsou proti

Podle investičního bankéře Ondřeje Jonáše není přijetí nových pravidel šťastným tahem. Bankovnictví je podle něj velice závislé na výsledcích, a možnost bonusu je proto důležitá. „Skrývá se za tím tzv. ‚pravidlo 8020‘ – 20 % zaměstnanců ve finančnictví vygeneruje 80 % příjmu. Je to tedy obor, kde je nutné mít schopnost odměnit opravdu výkonné pracovníky,“ vysvětlil EurActivu.

Podle Jonáše opatření povede k tomu, že paradoxně budou výrazně zvýšeny základní platy bankovních pracovníků. Banky se totiž budou snažit vyrovnat zaměstnancům ztrátu v případě velkého bonusu. Jonáš se domnívá, že by lepším řešením bylo odložit bonusy na několik let po jejich realizaci, jako tomu je v USA.

„Má to také politický úhel, kontinentální země žárlivě koukají na Londýn a ‚Londýnskou City‘, ve francouzských rukou je to nástroj, kterým se snaží repatriovat obchodování do eurozóny,“ dodává Jonáš.

Zavedení limitů pro bonusy bankéřů se nelíbí ani České bankoví asociaci. „Pochopitelná je snad regulace u těch bank, které žádaly o státní pomoc. Jiná omezování akcionářů bank svobodně rozhodnout o odměnách manažerů se jeví spíše jako politická vendeta, jež navíc znevýhodní bankovní sektor při získávání schopných manažerů,“ tvrdí náměstek výkonného ředitele Jan Matoušek.

Regulaci bonusů kritizuje také viceguvernér České národní banky Miroslav Singer. „Odměňování je primárně věcí akcionářů. Tím, že do něj bude systematicky mluvit regulátor, vzniká další konflikt zájmů se špatně predikovatelnými důsledky,“ domnívá se.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz (S&D) pak dohodu vítá. „Nová pravidla učiní bankovní systém bezpečnějším, stabilnějším a transparentnějším. Pomohou také předejít riziku opakování ničivé finanční krize, která zasáhla světovou ekonomiku v roce 2008,“ uvedl.