Akce EU proti padělanému zboží FAKE

olaf, cla, hranice

Evropská unie včera prezentovala výsledky společné akce evropských a národních orgánů proti dovozu padělaného čínského zboží.

Akce probíhala od 17. do 27. května 2005 a její výsledky byly prezentovány teprve včera. FAKE byl koordinován Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF) a Generálním ředitelstvím pro daně a celní unii a zapojilo se do ní všech 25 členských zemí EU.

V celé EU bylo připraveno přes 250 zkušených celníků, kteří se zaměřili na padělané zboží pocházející zejména z Číny. Operace FAKE měla ukázat efektivitu a výhodnost společných akcí, což se podle vyjádření Siima Kallase, místopředsedy Evropské komise, také podařilo. „Vzájemná administrativní pomoc v celních záležitostech je klíčovým faktorem v ochraně finančních zájmů Evropské unie,“ řekl včera Siim Kallas. Dodal také, že „cla a podíl na DPH patří mezi významné příjmy evropského rozpočtu, závisíme na úzké spolupráci s národními orgány. Operace FAKE byla jejím perfektním příkladem.“ K zaměření akce na padělky se vyjádřil také komisař pro daně a celní unii László Kovács: „Kvůli negativnímu dopadu na evropský obchod a riskování se spotřebitelem […] bylo velmi důležité, že se operace zaměřila na padělané výrobky.“

V rámci akce se podařilo zadržet více než 500 tun padělaného zboží, to znamená více než 2 miliony výrobků porušujících práva duševního vlastnictví. Nejvíc se padělal textil, obuv, elektronická zařízení, léky a cigarety.

Evropská komise včera připomenula, že padělky představují 5 – 9% světového obchodu a způsobuje výrobcům škody ve výši 200 – 300 miliard eur ročně. O obrovské příjmy z daní a cel přicházejí také státy a Evropská unie.