Giulio Terzi: Evropa nemůže bez Itálie existovat

Giulio Terzi (italský ministr zahraničí)

„Itálie je jedním ze zakladatelů velkolepého evropského projektu a nikdo nemůže pochybovat o naší proevropské orientaci,“ uvedl v rozhovoru pro italskou redakci EurActivu ministr zahraničí Itálie Giulio Terzi di Sant’Agata, který dříve pracoval jako velvyslanec ve Washingtonu.

  • Začněme rozhovor aktuální situací na Blízkém východě. Jaká je role a zájmy Itálie a Evropy tváří v tvář napětí mezi Íránem a Spojenými státy? Írán opakovaně hrozí vojenskou blokádou Hormuzského průlivu, klíčové spojnice pro světovou přepravu ropy. Pravděpodobně tím reaguje na připravované sankce západních států, které mají být opatřením, jak zamezit pokračování nekontrolovaného íránského jadernému programu.

Írán, který by disponoval jadernými zbraněmi, by představoval závažnou hrozbu pro celý svět, nejen Spojené státy. Proto naprosto sdílíme americké obavy a budeme nadále spolupracovat s našimi partnery v mezinárodním společenství, abychom Teheránu zabránili překročit onen „práh“. 

Itálie podporuje sankce, které byly v této oblasti zavedeny Severoatlantickou aliancí a Evropou a které mají Teherán navést ke vstřícnějšímu přístupu a ochotě spolupracovat. To je v prvé řadě v jeho vlastním zájmu. 

  • Jaký je postoj Itálie k režimu Bašára al-Asada v Sýrii, respektive k potlačování téměř rok trvajících protestů syrských občanů? Celkový počet obětí nepokojů podle OSN již překročil pět tisíc. 

Itálie, jak již mnohokrát deklarovala, tvrdě odsuzuje režim vládnoucí v Sýrii. Jsme znepokojeni tím, co se v zemi děje, a požadujeme okamžité ukončení násilí. Podporujeme iniciativy přijaté Ligou arabských států (vyslala do země monitorovací misi; pozn. red.) stejně jako sankce, o jejichž uvalení jsme rozhodli společně s našimi evropskými partnery. 

  • Jmenování Maria Montiho italským předsedou vlády byla evropskými politiky přivítána. Nový premiér vystřídal svého předchůdce Silvia Berlusconiho, jenž v lednu podal demisi. Uspěje vláda ve snaze dodat Itálii na evropské úrovni více důvěryhodnosti a prestiže?

Úkolem každé vlády je pracovat ve prospěch své země: my pracujeme zodpovědně a sebevědomě. Itálie je jedním ze zakladatelů velkolepého evropského projektu a nikdo nemůže pochybovat o naší proevropské orientaci či o významu, jaký přisuzujeme spolupráci v (evropském) společenství.  

Dnes jsme více než kdy jindy přesvědčeni o tom, že náš osud leží v Evropě, a jak jsem už několikrát řekl, jsme si jisti tím, že Evropa bez Itálie nemůže existovat. Všechny členské země Evropské unie vyjma Spojeného království souhlasily, že je nutné schválit novou smlouvu, která zajistí přísnější rozpočtovou disciplínu a povede k silnější ekonomické integraci a zachování jednotné měny. Momentální pozornost se proto soustředí na detaily a proces schvalování, kterým si každá země bude muset projít. 

  • Jak hodnotíte současnou situaci, v níž se nachází společná měna euro? 

Jednotná měna je nezlomitelná a myslím si, že všechny země eurozóny mají stejný názor. Nicméně euro, a toto se týká všech dosažených úspěchů, které jsou s ním spojeny, si také žádá naší ochranu, a to za použití všech k tomu vhodných a dostupných prostředků. 

Je nepopiratelné, že současná krize, jejíž kořeny leží mimo Evropu, Unii vystavila silnému tlaku, čímž ale na druhou stranu urychlila úvahy o reformě stávajících smluv o jejím fungování. Jak se ukázalo na bruselském summitu, který probíhal 8. – 9. prosince, reakce členských států byla velmi rychlá. Nicméně pořád nás čeká ještě velký kus práce. 

  • V minulosti jste pracoval jako velvyslanec Itálie v USA, kde se nyní pomalu schyluje k prezidentským volbám. Zatímco v tomto roce současného prezidenta Baracka Obamu trápí především stav tamního hospodářství a domácí politická témata, loňský rok se nesl spíše ve znamení zahraniční politiky, namátkou jmenujme třeba stažení amerických vojsk z Iráku. Jakým výzvám bude podle Vás Obama čelit v nadcházejících prezidentských volbách?

Ano, cíle vojenských operací v Iráku, tedy zejména svržení režimu, který brutálně utlačoval vlastní obyvatele a který představoval hrozbu mezinárodní bezpečnosti, byly naplněny. I přesto jsem přesvědčen o tom, že Spojené státy budou i nadále zapojeny do stabilizace demokracie v této zemi. Lze ale říct, že jedna éra iráckých dějin skončila a jiná začíná. 

Co se týče domácí politiky, je pravdou, a to platí ve Spojených státech stejně jako v jiných zemích, které si budou v roce 2012 volit své politické vedení, že témata volebních kampaních se budou odvíjet jednoznačně od stavu ekonomiky. 

  • Jaký je Váš názor na nárůst násilí v Iráku poté, co odešly poslední americké jednotky?

    Odchod amerických vojáků z Iráku je mezníkem, který ohraničuje velmi citlivou fázi budoucnosti této země. Násilí uplynulých týdnů představuje politováníhodné pokusy, jak zamezit ustavení demokracie a míru. Mezinárodní společenství ale Irák neopustí a všichni se zasadíme o podporu iráckého lidu a jeho legitimních institucí.