Šéf Visa Europe: Budoucnost je digitální

Nicola Huss; zdroj: E15.cz; autor: Michael Tomeš.

Karetní společnosti se stále snaží vytlačit hotovostní platby a tím získat větší příjem z provizí za zprostředkování bezhotovostních transakcí. Tento hon vede k vývoji stále nových produktů. Bezkontaktní platební karty se rychle zabydlely v peněženkách. „Co vidíme na druhé straně je, že bezkontakt expanduje rychle,“ říká Nicolas Huss, generální ředitel Visa Europe. Nyní už se karetní firmy ale více dívají na digitální peněženky a platby za použití mobilních telefonů.

Visa Europe je asociací a vlastní put opci, která vám dává práva sama sebe prodat americké Vise kotované na newyorské burze. Kdy dojde se spojení s původní Visou? Některé členské banky by byly určitě rády za toto finanční přilepšení.
Visa Europe je nezávislá a jsme zde, protože naši členové se před časem rozhodli, že je důležité mít evropského hráče. Jsme jediným evropským hráčem. Pokud se sami sebe zeptáme, zda pro náš ekosystém můžeme udělat více, potom dává smysl zůstat jako Visa Europe nezávislými. Firmu jsme během několika let vybudovali a dnes má nějakou hodnotu. Naše budoucnost je v našich rukou a to díky té put opci, která nám dává možnost prodat, pokud budeme chtít, ale nikdo nás nemůže nutit, pokud se rozhodneme neprodat.

Co aktuálně hýbe vaším sektorem? Jaké jsou poslední trendy v oblasti placení?
Máme několik zajímavých trendů. Některé z nich jsou velmi viditelné, jako nové digitální trendy ve smyslu mobilů a digitálních peněženek, ale také dochází k tiché revoluci. Mám na mysli bezkontaktní platební karty. Ty již získávají značný podíl na trhu. To je také případ Česka.

Myslíte, že bezkontaktní karty jsou něco, co se děje v tichosti? Vždyť se o tom mluvilo a mluví více než dost.
Pokud se na to podíváte ve smyslu pozornosti v tisku, tak globálně je tam méně informací o bezkontaktních kartách než například o digitálních peněženkách a mobilních platbách. Co vidíme na druhé straně je, že bezkontakt expanduje rychle a proto jde o tichou revoluci.

Možná je to proto, že už se to povedlo spustit, takže už bezkontaktní karty nemají v médiích takovou publicitu.
Přesně tak. Víte, můj pohled je takový, že jsme v tom na dlouhou dobu. Naše odvětví vyžaduje dlouhodobé uvažování. Před šesti nebo sedmi lety se spustil systém bezkontaktních karet a trvalo pár let jej vybudovat. Vytvořili jsme infrastrukturu, která nyní funguje sama, je zaintegrována do našich životů, jak se chováme, co děláme a my se již díváme dopředu.

Celý rozhovor najdete na webu E15.cz.