Čistá energie pro železnici

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Martin Sedlák

© EurActiv.cz

Parní mašiny jsou dnes jen vzpomínkou s nádechem romantiky. Pokrok vytlačil ze železnice uhlí a je na čase se podívat po další etapě moderní dopravy.

Nizozemí: kola vlaků roztočí energie z větrných turbín

V Nizozemí celou polovinu současné spotřeby tamních vlaků zajišťuje elektřina nakupovaná z větrných farem. Tamní železniční společnost spravující sítě, ProRail, však chce jít ještě dál: podepsala smlouvu s firmou Eneco, která má do dvou let zajistit, že železniční trať o celkové délce kolejí téměř tři tisíce kilometrů bude mít bilančně výhradně elektřinu z větrných farem.

Holandská železnice přepraví denně 1,2 milionu pasažérů. Celková roční spotřeba nizozemských železnic je 1,4 terawatthodin (TWh).

Rob Dammers, flickr.com

Smlouva mezi dráhami a dodavatelskou firmou je uzavřena tak, aby se přechod na dodávky elektřiny z obnovitelných zdrojů neprojevil na cenně jízdného. Cena energie z větru je ve výsledku nižší také díky uzavření dlouhodobého kontraktu po dobu deseti let. Dodavatel větrné elektřiny, Enaco, navíc garantuje, že energie pro železnici bude pouze z nově budovaných větrných elektráren v Nizozemí, Belgii a Norsku. Tím dráhy nevykoupí všechnu obnovitelnou elektřinu na nizozemském trhu ani ji nezdraží pro další zájemce.

Německo: moderní nádraží, která si vyrobí elektřinu

Německý státní dopravce Deutshe Bahn přepraví ročně přes dvě miliardy lidí a spotřebuje k tomu dvě procenta celkové spotřeby energie v zemi. V souladu s německou proměnou energetiky by také vlaky měly do poloviny století jezdit na 100% zelenou energii.

Deutche Bahn hledá také cesty, jak využívat obnovitelné zdroje energie také pro své budovy. Například berlínské Hlavní vlakové nádraží je již od roku 2006 pokryto solárními panely. V době svého vzniku šlo největší fotovoltaickou elektrárnu v Berlíně.

bahn.de

bahn.de

Cílem Deutche Bahn je při rekonstrukcích a stavbách nových nádražní automaticky přidávat na vhodné střechy i instalace solárních panelů. V roce 2014 zahájily německé dráhy program StationGreen, který má za cíl snižování energetické náročnosti budov. Pilotní stavbou tohoto programu je nádraží v Kerpen Horrem. Střechu pokrývá fotovoltaická elektrárna i solární panely pro ohřev vody. Další části střechy také zachycují dešťovou vodu pro využití na toaletách. O tepelnou pohodu se stará tepelné čerpadlo. Světlo zajišťuje dostatek denního světla a po setmění LED osvětlení. Komfort cestujících pak zvyšují USB konektory u sedaček v nádražní čekárně.

Martin Sedlák patří mezi nejvlivnější osobnosti české energetiky podle žebříčku #EurActory40. Více >>>>

Indie: solární vlaky i nádraží

Synonymem pro železnici v Indii je žánrový obrázek plného vlaku včetně cestujícími obsazené střechy. Nově však mohou pasažérům na střeše konkurovat solární panely. Aktuální projekt indické železniční společnosti North Western Railways totiž spočívá ve využití solárních panelů na střechách dieselových vlaků. Na každém voze soupravy je umístěno 12 solárních panelů, elektřina z nich slouží hlavně na osvětlení ve vozech. Ročně by mohly solární panely v rámci této instalace přinést úsporu až 90 tisíc litrů nafty. Železnice také pracuje na montáži panelů na jednom z nejrychlejších indických expresů Shan-e-Punjab.

Indie celkově usiluje o posílení obnovitelných zdrojů, které jí mají pomoci snížit závislost na uhlí, ale také přivést elektřinu do míst, které se dosud musela spoléhat na tmu nebo maximálně dieselagregát. Podle vedení železniční společnosti budou indické dráhy do pěti let produkovat až tisíc megawatthodin elektrické energie. Aktivním výrobce elektřiny se stanou právě pomocí instalací solárních panelů na střechách nádraží, kancelářských budov a na víceúrovňových přejezdech po celé zemi. V současnosti největší solární instalací na indické železnici je jednomegawattová elektrárna ve stanici Katra. V odlehlých oblastech Indie jsou mnohé železniční budovy stále závislé na energii z dieselagregátů. S modernizací indické železniční dopravy přichází pokrok i prostřednictvím nezávislých solárních systémů, které usnadní obsluhu a odstraní závislost na spalování nafty.

Velká Británie: solární panely na železničním mostě

Pohled na další zajímavý projekt solární elektrárny na dráze nás vrátí zpět do Evropy. Železniční most Blackfriars se táhne od 19. století přes řeku Temži. V rámci příprav Londýna na letní olympijské hry prošel most rekonstrukcí, která zahrnula i zastřešení solárními panely. Elektřina z fotovoltaických modulů nad kolejemi je schopná pokrýt zhruba polovinu spotřeby nedaleké železniční stanice. Projekt je dobrým důkazem toho, že i v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí na světě lze najít dostatek prostoru pro umístění solárních instalací.

České mašiny

České vlaky již minimálně na hlavních tratích přestávají být synonymem špinavé a pomalé dopravy. Potenciál výroby energie z větru by i našich podmínkách mohl pokrýt více než desetinásobek roční spotřeby Českých drah. Ale je jasné, že naše vlaky budou dál jezdit na elektřinu dodávanou ze sítě zásobované mixem různých zdrojů. Pro začátek by úplně stačilo, kdyby národní dopravce a správa železničních cest začala využívat dostupné plochy hal a nádražních budov, které dávají šanci pro instalaci stále více cenově dostupnějších solárních panelů. Ty mohou vyrobit část elektřiny pro místní spotřebu.

Další autorovy texty naleznete na jeho blogu pod tímto odkazem.