V Česku jezdí víc aut na plynový pohon, budou prý stále přibývat

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Andreas Geick.

V letošním roce vzrostl počet automobilů na plyn v České republice o 30 % ve srovnání s loňskem. Česká plynárenská unie odhaduje, že jich na českých silnicích bude ještě přibývat. Počítají s tím i firmy, které u nás staví plnicí stanice. Větší roli plynu v dopravě v budoucnu očekává také ministerstvo průmyslu a obchodu.

V České republice vzrůstá počet vozidel poháněných stlačeným zemím plynem (compressed natural gas – CNG). Ve srovnání s minulým rokem jich nyní na českých silnicích jezdí o 30 % více. Celkem jsou jich přibližně čtyři tisíce, přičemž téměř čtyři stovky z toho jsou autobusy.

Podle odhadů České plynárenské unie (ČPU) tento počet letos a v nejbližších letech ještě významně vzroste, například díky rozhodnutí České pošty, která si chce do čtyř let pořídit až 2.900 vozů s plynovým pohonem.  

„Dosud byly roční nárůsty v oblasti prodeje CNG okolo 20 až 25 %, letos ale čekáme větší nárůst. Důvodem jsou nejen stále vysoké ceny klasických pohonných hmot, ale také nákup 412 vozidel pro Českou poštu, která ve velkém přechází na CNG,“ sdělila médiím manažerka ČPU Markéta Schauhuberová.  

Připomněla také, že letos na podzim by měla společnost Škoda Auto uvést na trhu první vlastní model automobilu na zemní plyn.

„V letošním roce zaznamenáváme každý měsíc rekordní prodeje CNG. Jen za  prvních šest měsíců jsme prodali o 24 % více CNG než za stejné období v loňském roce,“ řekl také Jan Žákovec ze společnosti Pražská plynárenská.

Role plynu poroste

V České republice vzrůstá také počet veřejných plnicích stanic na CNG. V současné době jich je 39, do konce roku by mohlo přibýt dalších osm.

„V letošním roce jsme otevřeli stanice na CNG v Ostravě a Olomouci, do konce roku plánujeme další dvě až tři stanice,“ uvedl Hugo Kysilka ze společnosti VEMEX.

„Letos plánujeme postavit ještě další tři CNG stanice. Jedná se o lokality Humpolec, Otrokovice a blízko centra Brna,“ uvedl pak Jiří Šimek z firmy E.ON. Výstavbu nových stanic plánují i další společnosti.

S využitím zemního plynu v dopravě počítá také ministerstvo průmyslu a obchodu. Plyn je totiž považován za „čistější“ palivo než klasické pohonné hmoty. Jeho využívání by tak mělo pomoci v dosahování evropských emisních cílů a zlepšování kvality životního prostředí.

„Role plynu se v budoucnu projeví. My s ním počítáme zejména v oblasti dopravy. Nástup elektromobility je totiž v rozsáhlejším měřítku myslitelný přibližně po roce 2025. Do té doby pravděpodobně začne hrát významnější roli právě plyn,“ řekl v diskuzi pořádané Hospodářskými novinami náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc, který má mimo jiné na starost tvorbu aktualizované Státní energetické koncepce.