Roušky v letadlech budou povinné. Dohodly se na tom členské země EU

© EPA-EFE/JEFFREY GROENEWEG

Země Evropské unie se dohodly na společných hygienických standardech pro cestování letadlem, které mají pomoci omezit šíření nového koronaviru. Oznámil to německý ministr dopravy Andreas Scheuer.

Mezi dohodnutými standardy je dodržování odstupu či nošení roušek v letadle i na letišti, prostřední sedadla v letadlech však nebudou muset zůstat neobsazená. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

„Jsem rád, že moji kolegové přijali německý návrh pro Evropu a že jsme se mohli shodnout na těchto jednotných standardech,“ uvedl Andreas Scheuer na Evropské konferenci o letectví.

Německé ministerstvo dopravy pak dodalo, že dohodu uzavřeli úředníci a že ji ještě musejí formálně schválit ministři.

Eurostat: Pražské letiště patří v Evropě k nejvíce zasaženým koronavirem

Dopady koronavirových opatření na evropská letiště jsou značné, k těm nejvíce zasaženým patří i Letiště Václava Havla v Praze. Ve své analýze to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Letišti v Praze Ruzyni počet cestujících v březnu meziročně klesl o více než 800.000.

Dohodnutá opatření zahrnují požadavek zakrývat si ústa a nos pro cestující od šesti let, dodržovat doporučený odstup při bezpečnostních kontrolách a odbavení na letišti. V letadlech musí být zaručen i dostatek čerstvého vzduchu a všechny informace musejí být k dispozici v několika jazycích. Aerolinky také budou moci obsadit i prostřední sedadla.

Společné předpisy, na kterých se úředníci dohodli, splňují alespoň některé požadavky leteckých společností. Rozdílné standardy totiž způsobovaly zmatky.