Ministři EU schválili sdílení údajů o cestujících s USA

Zdroj: WikimediaCommons.org, autor: Jnpet.

Evropští ministři vnitra dali v úterý 13. prosince zelenou kontroverzní dohodě mezi EU a USA, týkající se sdílení údajů ze jmenné evidence cestujících (PNR). To vyvolalo kritiku některých členů Evropského parlamentu, který bude nyní dohodu posuzovat.

Tato smlouva neochraňuje základní práva, což opakovaně zdůraznil i Evropský parlament a některé evropské soudy,“ řekl německý europoslanec Jan Philipp Albrecht (Strana zelených) a dodal, že Parlament bude o její podobě ještě bojovat.

Dohoda umožňuje orgánům Spojených států získávat a uchovávat informace o všech cestujících odlétajících do USA, a to včetně čísel kreditních karet. Obavy se ozývají zejména z Německa a týkají se především toho, že získané osobní údaje mají být pro americké úřady přístupné po dobu až 15 let (v případě vyšetřování teroristického činu) nebo 10 let (v ostatních případech). I přes mnohé výhrady ale ministři EU včera dohodu podpořili.

Smlouva mezi USA a EU je součástí strategie, která má Evropě pomoci v boji proti terorismu (EurActiv 22.9.2010).

Sdílení PNR v současnosti probíhá v rámci prozatímní dohody z roku 2007. Pokud Evropský parlament novou dohodu nepodpoří, budou jednání muset začít nanovo.

Na základě této dohody budou osobní údaje uchovávány až po dobu 15 let. Vzhledem k tomu, že zatím neexistují dostatečná ustanovení na ochranu proti nechutnému profilování (postup, při němž počítačové programy na základě podobných rysů určují, zda bude cestující označen za podezřelého či nikoli, pozn. red.), je dohoda v rozporu se soudními rozhodnutími po celé Evropě i s pravidly EU o ochraně údajů,“ dodal Albrecht, který je mluvčím Zelených pro lidská práva.

Tato nová dohoda by narušila ochranu údajů o občanech EU, a proto je nepřijatelná. Evropský parlament nesmí schválit žádnou dohodu s takovými podmínkami a Strana zelených udělá cokoli, aby tomu zabránila. Evropský parlament již prokázal, že může hrát roli obhájce práv občanů EU, a to při debaklu dohody SWIFT. Nyní se musí postavit další výzvě,“ řekl Albrecht.

Evropský parlament opakovaně zamítl uzavření dohody SWIFT mezi Spojenými státy a Evropskou unií, která se týkala výměny citlivých bankovních údajů. Dohoda musela být revidována a schválena byla až po dlouhé debatě v červenci 2010 (EurActiv 8.7.2010).

Uspěchaná dohoda

Evropští ministři se dohodli jen několik hodin poté, co se Evropský inspektor ochrany údajů (EIOÚ) Peter Hustinx vyjádřil, že není s touto smlouvou spokojen a označil 15leté období pro uchovávání údajů za přehnané.

Každá legitimní dohoda o hromadném předávání osobních údajů cestujících třetí zemi musí splňovat přísné podmínky. Mnohé obavy vyjádřené EIOÚ a národními orgány pro ochranu údajů členských států nebyly bohužel vyslyšeny. Totéž platí pro výhrady, kterými podmínil přijetí dohody Evropský parlament, " řekl Hustinx k nové dohodě.

„Data by měla být zničena ihned poté, co bude provedena jejich analýza, nebo maximálně do šesti měsíců,“ citoval Hustinx stanovisko EIOÚ, které dále zdůrazňuje, že údaje o cestujících v letecké dopravě by měly být použity pouze k boji proti terorismu nebo k jiným předem definovaným závažným trestným činům nadnárodní povahy.

Může sloužit dohoda s Austrálií jako precedent?

V říjnu letošního roku uzavřel Evropský parlament dohodu o jmenné evidenci cestujících s Austrálií. Oproti návrhu smlouvy se Spojenými státy v ní došlo k posílení prvků, které mají zabránit zneužití osobních údajů. Australské úřady podle ní mohou uchovávat data maximálně po dobu pěti a půl let.

Britský labouristický europoslanec Claude Moraes poznamenal, že dohoda s Austrálií může sloužit jako precedent pro další podobné smlouvy, jako je právě ta nejnovější.