Komise rozmrazila OP Životní prostředí a Doprava

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: zole4.

Evropská komise odblokovala operační programy Doprava a Životní prostředí a proplatila českým žadatelům téměř 43 miliard korun. Novináře o tom dnes ráno (30. října) informoval rezort financí.

Ministerstvo financí si na svůj účet připsalo 42,7 miliard korun. Evropská komise totiž dala zelenou žádostem o proplacení projektů z dvojice operačních programů – Doprava (OPD) a Životní prostředí (OPŽP). 

„Ministerstvo financí obnovilo certifikaci výdajů OPŽP a OPD a odeslalo Evropské komisi žádost o platby ve výši 876,4 milionů eur (cca 21,7 miliard korun) za OPŽP a 845,8 milionů eur (cca 21 miliard korun za OPD,“ informoval novináře Ondřej Jakob z tiskového oddělení rezortu. 

Proplácení již schválených projektů v případě OPŽP pozastavila Evropská komise v červnu roku 2011. Ke zmražení čerpání z OPD došlo o dva měsíce později. 

„Evropská komise letos v říjnu uzavřela svoje šetření a navrhla České republice provedení finančních oprav ve výši 5 % z objemu výdajů vyplacených příjemcům do 31. srpna 2012 u OPŽP a 10 % u OPD,“ upřesnil Jakob.

Česká republika na korekce přistoupila a bude je uplatňovat postupným ponížením žádostí o platby. 

Jak ale zdůraznil Jakob, rozhodnutím Evropské komise Česká republika o finanční prostředky v žádném případě definitivně nepřichází. „Nejedná se o tzv. čisté finanční opravy,“ vysvětlil. 

Aby mohly být prostředky v obou programech řádně vyčerpány, česká strana musí předložit nové kvalitní projekty.

OP Životní prostředí a Doprava nejsou jediné programy, které měly v minulosti potíže. Kvůli vážným pochybením došlo v březnu k pozastavení proplácení již schválených projektů ze dvojice strukturálních fondů – Evropského fondu pro regionální rozvoj a Fondu soudržnosti (EurActiv 15.3.2012). To se týkalo některých tématických i regionálních programů.

Česká strana byla proto nucena přijmout řadu nápravných opatření, které zajistily, že v srpnu došlo k obnovení proplácení některých operačních programů (více EurActiv 21.8.2012).