Členské státy se s Evropským parlamentem dohodly na podobě infrastrukturního fondu

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Kenneth Cratty.

Konečná dohoda o podobě tzv. Nástroje pro propojení Evropy, tedy infrastrukturního fondu (CEF), z něhož budou v příštím programovacím období 2014-2020 financovány významné strategické projekty společného evropského zájmu (např. v dopravě či energetice), je na světě. Včera (27. června) to oznámil irský ministr dopravy.

Podle irského ministra dopravy Lea Varadkara došlo k „významné dohodě“ včera ráno po jednání zástupců členských států reprezentovaných irským předsednictvím, Evropskou komisí a Evropským parlamentem. Tzv. trialog se totiž shodl na konečné kompromisní podobě Nástroje pro propojení Evropy (CEF; Connecting Europe Facility), který je také známý jako infrastrukturní fond.

Z tohoto fondu mají být v příštím programovém období 2014-2020 spolufinancovány důležité strategické projekty společného evropského zájmu, a to v oblasti dopravy, energetiky či digitálních sítí. Zatímco se původně počítalo s tím, že v jeho rámci bude členským státům k dispozici 50 miliard eur, evropští lídři již na únorovém summitu Evropské rady v Bruselu rozhodli o tom, že jeho objem bude snížen na 29,3 miliard eur. Trialog to nyní potvrdil.

„CEF je klíčový nástroj pro cílené investice do infrastruktury na evropské úrovni. Významnou měrou přispěje k rozvoji jednotného trhu a povzbudí udržitelný růst, vznik nových pracovních míst a konkurenceschopnost v EU,“ uvedl irský ministr Varadkar. Infrastrukturní fond navíc podle jeho slov podpoří a naváže i soukromé investice.

„Vzájemná propojenost Evropy je pro konkurenceschopnost a oživení unijní ekonomiky klíčová. CEF nabídne v průběhu příštích sedmi let příležitosti k investicím, které přispějí k dotvoření důležité dopravní, energetické a telekomunikační infrastruktury. Přínosné to bude zejména pro ty členské země, které stále nejsou na hlavní evropské sítě napojeny,“ dodal Varadkar.

Dohoda ohledně infrastrukturního fondu se v rámci trialogu zrodila pravděpodobně přibližně ve stejnou dobu, kdy předseda Evropské komise oznámil shodu členských států s Evropským parlamentem nad podobou víceletého finančního rámce pro období 2014-2020 (více EurActiv 27.6.2013). Ten je předmětem jednání summitu Evropské rady, který v těchto dnech probíhá v Bruselu (podrobnosti sledujte v dalších dnešních článcích EurActivu).

Dosažený kompromis nyní míří do Výboru stálých zástupců členských států (COREPER), kteří jej musí definitivně odsouhlasit.