Internet, nebo splinternet?

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

internet

zdroj: Pixabay.com

„Podle některých odhadů činí ekonomický přínos internetu ke globálnímu HDP v letošním roce 4,2 biliony dolarů. Rozdrobený internet neboli „splinternet“ by byl pro svět velmi nákladný, avšak i tato varianta je jedním z možných budoucích vývojů, jak je minulý měsíc nastínila zpráva Globální komise pro řízení internetu,“ tvrdí v komentáři americký teoretik mezinárodních vztahů a bývalý poradce ministra obrany Joseph S. Nye.

Komu patří internet? Odpověď zní, že nikomu a zároveň všem. Internet je síť sítí. Každá jednotlivá síť patří jiné společnosti a organizaci a ty se opírají o fyzické servery v různých zemích s různými zákony a regulacemi. Bez společných pravidel a norem však nelze tyto sítě účinně propojit. Fragmentace – která znamená konec internetu – je reálnou hrozbou.

Podle některých odhadů činí ekonomický přínos internetu ke globálnímu HDP v letošním roce 4,2 biliony dolarů. Rozdrobený internet neboli „splinternet“ by byl pro svět velmi nákladný, avšak i tato varianta je jedním z možných budoucích vývojů, jak je minulý měsíc nastínila zpráva Globální komise pro řízení internetu, v jejímž čele stojí bývalý švédský premiér Carl Bildt. Internet dnes spojuje téměř polovinu světové populace a podle předpovědí se k němu v příštích pěti letech připojí další miliarda lidí – a také zhruba 20 miliard zařízení.

Další expanze však není zaručená. Při nejhorším scénáři rozpracovaném komisí by náklady způsobené zlovolným jednáním zločinců a politické kontrolní mechanismy zavedené vládami zapříčinily ztrátu důvěry lidí v internet a pokles jeho používání.

Náklady spojené s kybernetickým zločinem se pro rok 2016 odhadují na plných 445 miliard dolarů a mohly by rychle růst. V době, kdy je k internetu připojeno stále více zařízení od automobilů po kardiostimulátory, by hackeři s nekalými úmysly mohli proměnit „internet věcí“ (IOT) v „militarizaci všeho“. Masivní narušování soukromí firmami i vládami a kybernetické útoky na civilní infrastrukturu, jako jsou energetické sítě (což se nedávno stalo na Ukrajině), by mohly vytvořit nejistotu podkopávající potenciál internetu.

Celý komentář naleznete na www.project-syndicate.org.