Digitální transformace Evropy

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: cooldesign

Evropa je na počátku bezprecedentní technologické transformace. Říkám jí „internet všeho“: průnik celosvětové sítě do všednodenních aspektů našeho života. Technologie nošená na těle nám poví, jak dobře spíme a jestli potřebujeme tělesný pohyb. Senzory v ulicích nám pomohou vyhnout se dopravním zácpám a najít místo k zaparkování. Telemedicínské aplikace umožní lékařům ošetřit pacienty vzdálené stovky mil.

Tato obrovská proměna transformuje způsob interakce občanů se správními orgány, revolučně přetvoří celá průmyslová odvětví a změní způsob, jímž uskutečňujeme vzájemné vztahy. V Evropě se internet všeho jeví jako nejnadějnější jednotlivý způsob jak oživit skomírající hospodářství a vyřešit problém tvrdošíjné nezaměstnanosti na kontinentu, jestliže se firmy, města, ba i celé země vyprofilují jako lídři v oblasti inovací, růstu a tvorby pracovních míst.

Nejčerstvějším příkladem je Francie. S premiérem Manuelem Vallsem jsme minulý měsíc ohlásili ambiciózní partnerství, jehož cílem je digitální transformace celé země. Tato spolupráce, zahrnující investici společnosti Cisco ve výši 100 milionů dolarů do francouzských startupů, by mohla proměnit energetické hospodářství, zdravotnictví a školství – a přitom posílit ekonomickou konkurenční schopnost Francie, tvorbu pracovních míst, dynamiku a růst.

Francouzský program je významným krokem k digitální Evropě, který následuje po iniciativě Industrie 4.0 německé kancléřky Angely Merkelové a plánovaném rozšíření inovačních center ve Spojeném království s cílem povzbudit technologické průlomy a razit průkopnické cesty v oblasti energetiky, dopravy, zdravotnictví a vzdělávání.

Autor komentáře je výkonný ředitel Cisca.

Celý komentář najdete na webu The Project Syndicate.