Zuckerberg se kál v Parlamentu. „Nedostali jsme odpovědi,“ zlobí se europoslanci

© European Union, 2018

Facebook slibuje, že zneužívání dat už žádné volby neovlivní. Ze sítě kvůli tomu odstranil desetitisíce falešných účtů a zaměřuje se na „fake news“. Chce také do konce roku zdvojnásobit počty lidí, kteří pracují na zabezpečení sítě.

Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg se v úterý v Bruselu omluvil europoslancům za to, že firma neudělala dost pro ochranu osobních dat svých uživatelů. Udělá podle něj všechno pro to, aby se skandály ohledně úniku údajů neopakovaly.

„Neviděli jsme naši odpovědnost dostatečně široce. Byla to chyba a omlouvám se za ni,“ řekl Zuckerberg na jednání s předsedy politických frakcí v europarlamentu, které bylo možné živě sledovat na internetu.

Někteří europoslanci se s tím ale nespokojili.

„V posledních letech jste se omluvil už mnohokrát. Jste ale schopen ty chyby opravdu napravit?“ ptal se během slyšení belgický europoslanec a předseda liberální frakce ALDE Guy Verhofstadt.

Jedinou cestou je podle něj veřejná regulace sociálních sítí, protože společnost se sama regulovat nedokáže.

Po jednání Verhofstadt uvedl, že formát slyšení Zuckerbergovi umožnil neodpovědět na většinu položených otázek.

„Věřím, že Facebook odpoví ještě písemně. Pokud detailní odpovědi nedostaneme, musí začít jednat evropské orgány pro ochranu hospodářské soutěže,“ uvedl na svém Twitteru.

Problémem jsou falešné účty a mazání obsahu

Zuckerberg se omlouval i za to, že se prostřednictvím Facebooku často šíří takzvané fake news, tedy smyšlené zprávy. Často je sdílejí falešné účty, za kterými nestojí skuteční uživatelé.

„V posledních letech se jasně ukázalo, že jsme v tomto ohledu neudělali dost,“ přiznal Zuckerberg. Dodal ale, že vměšování do voleb – jako tomu bylo v USA v roce 2016 – se už opakovat nebude.

„Před francouzskými volbami jsme odhalili a odstranili přes 30 tisíc falešných účtů. Spolupracovali jsme i s německou volební komisí,“ prozradil.

Zároveň připomněl, že firma chce do konce roku zdvojnásobit počet lidí, kteří pracují v oblasti zabezpečení sítě, a to na více než 20 tisíc. Dohlížet by neměli jen na šíření zaručeně lživých zpráv, ale zejména na projevy nenávisti, které se na sociálních sítích objevují čím dál častěji.

„Nenávistný obsah, internetová šikana, násilí, nic z toho nemá na Facebooku místo. Naše odpovědnost je v tomto ohledu obrovská,“ dodal.

V tom ale vidí problém britský europoslanec Nigel Farage (EFDD). „Je Facebook skutečně platforma pro všechny názory a myšlenky? Kdo rozhoduje o smazání obsahu, o tom co je a co není akceptovatelné?“ ptal se.

Podle Zuckerberga ale Facebook nikdy nebude mazat obsah na základě politického názoru. Pokud je něco smazáno, tak jen na základě zmíněných kritérií.

Jourová: Facebook musí obnovit naši důvěru

Na řadu přišla i otázka politicky cílených reklam. V minulosti byl tento systém neprůhledný a nebylo možné dohledat, kdo si politickou reklamu na Facebooku objednává a na koho přesně cílí. To chce Zuckerberg a jeho tým změnit.

„Reklamní kampaně jsou nyní více transparentní, u každé politické reklamy uvidíte, kdo si ji zadal a na koho míří a kdo za tou reklamou stojí. Nyní tento systém testujeme v Kanadě,“ připomněl.

K celému slyšení se vyjádřila i eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová. „Facebook dnes udělal první krok k obnovení naší důvěry. Musí ale následovat kroky další,“ zdůraznila.

„V pátek v EU začne platit nařízení o ochraně osobních údajů GDPR, které přichází právě včas. Nedávné skandály potvrdily, že míříme správným směrem,“ dodala.

Téma GDPR během slyšení vyzdvihlo i několik poslanců. Zakladatel Facebooku jim ovšem přislíbil, že od pátečního dne bude Facebook s novým nařízením o ochraně osobních údajů v naprostém souladu.

Článek vznikl v rámci projektu Evropa v souvislostech, který společně realizují EURACTIV.cz a vydavatelství Economia s podporou Evropského parlamentu.