Zaplaťte za obsah ve vyhledávání, chce Oettinger po Googlu

Günther Oettinger při grilování v EP; zdroj: Evropská komise.

Americká internetová společnost Google by měla platit za použití cizího duševního vlastnictví ve svých službách, myslí si nastupující komisař pro digitální ekonomiku Günther Oettinger. Chtěl by zavést speciální poplatek, který by měly internetové vyhledávače a agregátory zpráv platit za využití obsahu.

Nastupující německý komisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger vstupuje do svého úřadu dost rázně. Do jednoho roku chce prosadit „Google daň“, kterou by měly vyhledávače platit vlastníkům autorských práv za využití jejich obsahu.

„Pokud může Google brát z Evropy duševní vlastnictví a využívat ho, Evropská unie ho může chránit a donutit za něj Google zaplatit,“ řekl Oettinger ekonomickému týdeníku Handelsblatt.

Německý eurokomisař tak zřejmě potěší evropské internetové firmy, které vůči americké společnosti podaly několik u Evropské komise několik stížností a k jedné z nich se zapojilo i české Sdružení pro internetový rozvoj. Těm vadí, že Google ve své službě Images využívá cizí obrázky a fotografie, nenutí ale uživatele, aby vstoupil na stránku vlastníka práv.

Daň má být součástí širší reformy autorské legislativy. Pro celou Unii by měla vzniknout v této oblasti jednotná legislativa. Oettinger uvedl, že bude muset najít rovnováhu mezi uživateli, duševním vlastnictvím a uměleckými díly na internetu.

Taxa už od minulého roku platí v Německu. Dotýká se zpravodajského obsahu a jeho využití vyhledávači a agregátory zpráv.

Náhledový obrázek a začátky článků už naši západní sousedi u textů některých německých vydavatelů ve vyhledávání nevidí, zobrazuje se pouze nadpis článku s linkem. Problém je ale v tom, že několik vydavatelských domů americké společnosti výňatky a fotografie opět povolilo využívat, protože jim pohrozila úplným vyškrtnutím ze služby Google News.

Možný export spolkového zákona na evropskou úroveň kritizovala německá pirátská europoslankyně Julia Redaová. „Byl by to neslavný začátek pro velmi očekávanou reformu legislativy o autorských právech,“ uvedla na svém blogu.

Pirátům politicky relativně blízcí Zelení ovšem oceňují, že Oettinger debatu o autorských právech vůbec začal. „Komisař si naložil herkulovský úkol a čas utíká. Uvidíme, jestli dodrží svůj vysoce ambiciózní harmonogram a do jednoho roku přijde s konkrétním legislativním návrhem.“

Bude ostřejší?

Zdá se, že Oettinger nastolí vůči Googlu ostřejší notu než jeho předchůdkyně Neelie Kroesová. Už dříve prohlásil, že by americká společnost mohla být donucena k poskytování „objektivních a neutrálních“ výsledků ve svém vyhledávači.

Zatím ještě přesně není jasné, jak si Oettinger rozdělí kompetence se svými kolegyněmi, komisařkou pro spravedlnost Věrou Jourovou a komisařkou pro hospodářskou soutěž Margarethe Vestagerovou. Jejímu předchůdci Joaquínu Almuniovi se za čtyři roky nepodařilo dořešit stížnost evropských internetových firem na údajné zvýhodňování služeb Googlu ve výsledcích vyhledávače.

Oettinger by také rád zavedl evropskou agenturu, která by dohlížela na ochranu dat, což se ale může setkat s odporem zejména ve Velké Británii a Irsku, kde se evropská legislativa v této oblasti nedodržuje tak přísně.

Autor: Jan Pavec