Začíná restrukturalizace Fiatu

Jeden z největších evropských automobilových koncernů Fiat plánuje rozsáhlou restrukturalizaci. Hlavním krokem má být podle včerejší zprávy Financial Times oddělení značek Ferrari a Maserati a větší spolupráce Maserati s Alfou Romeo.

Fiat má 56% podíl ve světově známé automobilce Ferrari. Ferrari je vlastníkem další sportovní značky Maserati. Dohromady obě automobilky prodávají přibližně 10.000 vozů ročně a za rok 2004 budou podle analytiků v mírné ztrátě. Alfa Romeo je na druhou stranu jednou z nejziskovějších automobilek celého koncernu a prodá za rok přes 180.000 vozů.

Fiat plánuje, že oddělením Maserati od Ferrari se otevře větší prostor pro spolupráci Maserati s Alfou. Maserati by začala odebírat levnější součásti z dílny Alfy. Alfa by na druhou stranu mohla mít prospěch z rozsáhlého výzkumu a vývoje v Maserati a obě značky by profitovaly ze společného marketingu a distribučních sítí. V současné době se totiž  Alfa prodává především na evropském trhu a Maserati v zámoří.

Dalším plánovaným krokem má být primární emise (IPO) samotného Ferrari. Analytici se dnes ještě nedokáží shodnout na velikosti tržní kapitalizace Ferrari. Neznámější automobilka závodů Formule 1 dává totiž značné prostředky do výzkumného týmu. Ten je na druhou stranu hrazen převážně z řad sponzorů.