Zákazy kouření v restauracích: jaké platí v Evropě?

zdroj: Shutterstock; autor: kovtynfoto

V Bulharsku, Portugalsku nebo Velké Británii lze v restauraci kouřit pouze na terase. V Chorvatsku nebo Švédsku v oddělené místnosti, kde se neobsluhuje. Napříč Evropskou unií platí různé formy zákazů kouření v restauracích. Česká republika má zatím pravidla mírná, s novou vládou by se to ale mohlo změnit.

Už třetímu ministrovi zdravotnictví leží na stole návrh zákona, který by mohl úplně zakázat kouření v restauracích.

Člen Nečasovy vlády Leoš Heger (TOP 09) ho neprosadil proti odporu ministrů ODS. Ministr zdravotnictví přechodné Rusnokovy vlády Martin Holcát na to podle svých slov neměl v turbulentní době po pádu Nečasova kabinetu příležitost.

Server Lidovky.cz nedávno zjišťoval, jakou šanci má na prosazení zákona nový ministr Svatopluk Němeček (ČSSD), který prý chce v záměru svých předchůdců pokračovat. Podle jeho mluvčího musí ministr návrh nejprve prozkoumat a pak rozhodne o dalších krocích.

V Bulharsku, Irsku, Lotyšsku, Maďarsku, na Maltě, v Portugalsku nebo Velké Británii lze v restauraci kouřit pouze na terase.

Pokud by chtěl Němeček prosadit úplný zákaz kouření ve všech restauracích a barech, podle Lidovek by ho v tom Poslanecká sněmovna pravděpodobně podpořila. V jejich anketě odpovědělo 135 ze dvou stovek poslanců. A většina z nich (77 poslanců) by zákon podpořilo.

Poslanci pro a proti

To by se některým zákonodárcům nelíbilo. „Co budeme regulovat dál? Zakazovat pití alkoholu v určitých hodinách? Ne, chci žít ve svobodném světě, kde si podnikatel může určit, jak bude svůj podnik provozovat a pro jakou společnost,“ citoval server poslankyni Janu Černochovou (ODS).

„Kuřáctví ve vnitřních prostorách beru jako sobecké vyjádření určité skupiny lidí, kteří svou závislostí ničí zdraví jiných a omezují vstup do těchto společných prostor dětem, mládeži, a dalším skupinám lidí. Že jde takový zákon proti svobodě podnikání? S tímto argumentem nesouhlasím, naopak se zvýší navštěvovanost těchto společných prostorů,“ namítl naopak poslanec Hnutí ANO Pavel Čihák.

INFOGRAFIKA: Jak se kouří v evropských restauracích?

INFOGRAFIKA: Kouření v evropských restauracích

České předpisy

Podle zdravotníků má zákaz kouření v restauracích jednoznačné přínosy. A to nejen proto, že pomáhá chránit nekuřáky před pasivním kouřením.

„Je zajímavé, že pokud se v nějaké zemi nekouří uvnitř v restauracích nebo jiných prostorách, ukáže se, že lidé omezí i kouření doma. Všimnou si, že je docela fajn, když uvnitř nesmrdí kouř. To si spočítalo například Irsko nebo Norsko,“ uvedla v rozhovoru pro EurActiv předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková.

Na Slovensku musí zabírat nekuřácká část více než polovinu plochy podniku a musí se nacházet u vchodu. Zákaz ale neplatí pro podniky, které nabízejí pouze nápoje.

Česká republika je mezi evropskými státy v tomto ohledu určitou výjimkou (viz infografika). Zatímco v jiných zemích platí úplné nebo částečné zákazy, v Česku si mohou majitelé restaurací vybrat, jestli bude jejich podnik kuřácký, nekuřácký, nebo jestli bude mít oddělené prostory pro kuřáky.

Kouření v českých restauracích tak podléhá jisté regulaci, odpůrci kouření to ale považují za nedostatečné. Výklady se různí, například Evropská komise však považuje Česko za jedinou evropskou zemi, ve které zákaz kouření v restauracích neplatí. Ukazuje to zpráva z roku 2013.

Zákazy v Evropě

Zákazy v Evropě se liší svou přísností i vymezením. Například v Bulharsku, Irsku, Maďarsku, na Maltě, v Lotyšsku, Portugalsku nebo Velké Británii lze v restauraci kouřit pouze na terase.

V Litvě nebo Španělsku je to možné ve speciálních kuřáckých klubech. V některých zemích se pak může kouřit pouze v oddělené místnosti, do které nechodí obsluha. To platí v Chorvatsku, Slovinsku a Švédsku.

Jinde se může kouřit v oddělené místnosti, která musí splňovat různá kritéria. Například ve Francii lze kouřit v kuřáckých prostorách v podnicích a na pracovištích, pokud splňují technické podmínky a nepřekračují 20 % celkové plochy podniku. Maximální kuřácká plocha má být do 35 metrů čtverečních, stanoví zákon.

Různá pravidla

V Řecku je zase možné kouřit v oddělených místnostech ve velkých zábavních zařízeních a kasinech, kde smí kuřácká plocha zabírat maximálně 50 % plochy pro zákazníky.

A třeba na Slovensku musí podle zákona zabírat nekuřácká část více než polovinu plochy podniku a musí se nacházet u vchodu. Zákaz ovšem neplatí pro podniky, které nabízejí pouze nápoje.

V jiných státech se pak zákaz nevztahuje na malé podniky. Definice „malého“ se ovšem liší. V Rumunsku je to 100 metrů čtverečních, v Rakousku 50 metrů čtverečních a například v Dánsku pouze 40 metrů čtverečních.

Autor: Adéla Denková