Vyhledávač Seznam žádá Evropskou komisi o zprostředkování schůzky s Googlem

© European Union

Pět firem, které provozují internetové vyhledávače, včetně české společnosti Seznam.cz, požádalo místopředsedkyni Evropské komise (EK) Margrethe Vestagerovou o zprostředkování schůzky s americkou firmou Google.

Firmy chtějí společně řešit obavy ohledně přetrvávajícího dominantního postavení Googlu u zařízení s jeho operačním systémem Android, uvedla dnes agentura Reuters. Margrethe Vestagerová je zodpovědná za hospodářskou soutěž. Česká pobočka Googlu k tomu namítla, že nastavení systému dává všem poskytovatelům vyhledávání stejné možnosti.

Google vloni umožnil konkurentům soupeřit ve čtvrtletních aukcích o zařazení mezi čtyři vyhledávače nabízené uživatelům nových přístrojů s operačním systémem Android v Evropě. Krok Googlu přišel po pokutě 4,34 miliardy eur (zhruba 119 miliard korun), kterou firma dostala od Evropské komise za to, že blokuje konkurenci, protože do chytrých telefonů a notebooků s Androidem předinstalovává svůj prohlížeč Chrome a vyhledávací aplikace Googlu.

Digitál: Komise si posvítí na Google a další on-line platformy

Evropská unie začne po letní pauze znovu pracovat na své digitální agendě. Očekávají se nová pravidla pro Google a Facebook, boj proti zneužívání dětí na internetu či lepší podmínky pro sdílení dat v Evropě. 

Konkurenti však aukce kritizují, což v otevřeném dopise adresovaném Vestagerové potvrdilo i pět firem provozujících vyhledávače. Vedle Seznamu k nim patří také americká společnost DuckDuckGo, francouzské firmy Qwant a Lilo a německá Ecosia.

„Chápeme, že vás Google pravidelně informuje ohledně svých aukcí. Vypadá to ale, že možná nedostáváte kompletní a přesné informace,“ uvedly zmíněné firmy. „Žádáme o třístranné setkání zahrnující váš úřad, nás a Google,“ dodaly. Schůzka by podle nich měla řešit způsob, jak si uživatelé Androidu nastavují preferovaný vyhledávač.

Google: Android poskytuje velkou možnost volby

Systém aukcí podle společnosti DuckDuckGo tlačí jejich účastníky k tomu, aby se snažili zvyšovat své příjmy na úkor uživatelů. „Stimuluje to vyhledávače k horšímu přístupu k soukromí, ke zvyšování reklamy,“ uvedla nedávno firma. „Pokud to nedělají, nemohou si dovolit vyšší nabídku (v aukci),“ dodala.

Podle manažerky komunikace české pobočky společnosti Google Alžběty Houzarové však Android poskytuje uživatelům velkou možnost volby aplikací, které si nainstalují a následně zvolí jako výchozí.

Komise prověří plán Googlu převzít výrobce chytrých hodinek Fitbit

Evropská komise (EK) začala podrobně zkoumat plán amerického technologického gigantu Googlu koupit za 2,1 miliardy dolarů (47 miliard Kč) výrobce chytrých náramků a hodinek Fitbit.

„Obrazovka, která evropským uživatelům nových přístrojů s Androidem umožňuje vybrat si mezi poskytovateli vyhledávání, je podle nás řešením, které zajišťuje dobrou rovnováhu. Jednak dává uživatelům ještě větší možnost volby a zároveň zajistí, že budeme moci i nadále investovat do vývoje a údržby Androidu jako otevřené platformy,“ uvedla. Úvodní obrazovka podle ní dává všem poskytovatelům vyhledávání stejné šance pro vstup do aukce.