Více žen na vedoucích pozicích? Ano, říká Komise

Komisařka Viviane Reding s političkami a podnikatelkami; zdroj: Evropská komise.

Mezi vrcholovými manažery ve velkých evropských soukromých společnostech najdeme jen 10 % žen. Evropská komise proto zvažuje předložit legislativní návrh, který by s touto genderovou disproporcí zatočil.

„Rovnost pohlaví v rozhodovacím procesu (firem) ještě stále není pravidlem,“ prohlásila včera (14. července) na zasedání europoslaneckého výboru pro práva žen a rovnost pohlaví eurokomisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Reding. „Nevylučuji možnost, že k této problematice předložím návrh zákona,“ dodala.

Ve významných evropských společnostech pracuje na vysokých pozicích podle studie, kterou si nechala zpracovat Evropská komise, jen 10 % žen. Procento žen, které tyto společnosti řídí, je však ještě nižší – pouhá 3 %.

Spolupracovníci komisařky Reding EurActivu prozradili, že si budoucí návrh legislativy, jehož cílem bude zavést genderové kvóty v podnicích, vezme na mušku pouze soukromé firmy.  

Ovšem zavedení takových opatření bude na pořadu dne až poté, co se společnosti s genderovou nerovností nepoperou samy a  neodstraní ji dobrovolně. To může trvat i několik let.

I tak má komisařka Reding už připravený poměrně jasný plán, který bude po vedeních podniků požadovat, aby do roku 2015 zvedly počet zaměstnaných manažerek na 20 %.

„Do konce roku 2011 bude komisařka sledovat chování firem a až pak přistoupí k činu,“ nastínili komisařčinu strategii spolupracovníci.

Připomeňme ještě, že podobné kvóty zavedla na národní úrovni již v roce 2007 vláda španělského premiéra Zapatera. V čele veřejných obchodních společností a podniků, které zaměstnávají více jak 250 zaměstnanců, musí do roku 2015 stát minimálně 40 % zástupkyň ženského pohlaví.

Podobná situace je i v Německu, kde s obdobným nápadem nedávno přišli ministři spravedlnosti spolkových zemí.

Diskriminace žen kvůli věku

Poté, co komisařka Reding odhalila své plány na boj s genderovou nerovností v Evropě, práce výboru pro práva žen a rovnost pohlaví neskončila. Přítomní europoslanci totiž ještě schválili zprávu, která si vzala za cíl poukázat na další formu diskriminace žen – tentokrát kvůli jejich věku.

„Vyšší věk žen se stává příčinou pro celou řadu forem diskriminace,“ uvedla europoslankyně z Evropské lidové strany (EPP) Sirpa Pietikäinen, která upozornila na fakt, že diskriminaci kvůli staršímu věku zažívají mnohem častěji ženy než muži.

V pracovním prostředí se „diskriminace kvůli věku týká častěji žen než mužů a projeví se zejména u žen, které překročí padesátku,“ uvádí se ve stanovisku, které vydala EPP. Těmto ženám je často bráněno v profesionálním růstu a mnohdy po propuštění mají problém nalézt nové zaměstnaní.